KOŠICE, BRATISLAVA. V projekte Zdravé komunity si žiadne príbehy nemusia vymýšľať. V teréne rómskych osád zažívajú zdravotní asistenti situácie, ktoré píše sám život.
„Najdôležitejšie bolo vysvetliť rodičom, čo sa stalo a presvedčiť ich, aby pustili svoje deti na liečenie. A upokojiť ich,“ povedala pre Zdravé komunity koordinátorka pre oblasť Prešov Mária Nazarejová.
Keď sa v marci objavila na Luníku IX tuberkulóza, bolo treba odborne vyšetriť a preliečiť 16 detí z troch rodín, ktoré spoločne žili v jednom byte.
Matky sa báli, že im deti nevrátia
Najväčšie problémy sa ukázali pri prekonávaní bariér u rodičov týchto detí. Matky detí mali obavy, že ich umiestnia do detských domovov.
Asistentku osvety zdravia na Luníku IX Nikolu Gorolovú požiadali o pomoc lekári.
"V priebehu niekoľkých hodín ju požiadali o pomoc obvodná lekárka, doktorka z pľúcneho oddelenia Univerzitnej nemocnice Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach aj komunitná sociálna pracovníčka," uvádza portál Zdravé komunity v časti Aktuality.
Osem dní presviedčala rodičov detí o nutnosti ich odborného vyšetrenia a liečby v Hornom Smokovci.
„Prehovárala som ich, stále som bola v kontakte s nemocnicou a medzitým koordinátorka zabezpečila oblečenie pre deti, šampón, hrebienky proti pedikulóze,“ opísuje Nikola Gorolová.
Rodičia ďakovali až po návrate detí
Zložitý manéver sa podaril a deti sa z Tatier vrátil zdravé domov.
"Vyhrotená atmosféra sa postupne upokojila, asistentke a koordinátorke potom ďakovali aj samotní rodičia," uvádzajú Zdravé komunity.
Primárka oddelenia detskej tuberkulózy Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci Martina Miškovská na nedávnej konferencii asistentov osvety zdravia v Poprade zdôraznila, že 80 percent detských pacientov u nich tvoria deti z rómskych komunít.
„Vždy musíme vyšetriť všetkých ľudí, ktorí prišli s nakazeným do kontaktu a pri podozrení z nákazy sú nutné aspoň tri návštevy lekára,“ vysvetlila Miškovská.

Beata
Balogová
