venskými novinármi v Bruseli to povedal poslanec Európskeho parlamentu (EP) a jeho spravodajca pre SR Jan Marinus Wiersma.
"Najdôležitejšou vecou v tomto roku bude tvrdo pracovať na otvorení všetkých kapitol a na uzatvorení čo najväčšieho počtu z nich. Veľmi dôležité je, aby došlo k schváleniu novely ústavy, ktorá čo najskôr povedie k decentralizácii moci a verejnej správy," uviedol Wiersma, ktorý aj tento rok bude pripravovať pravidelnú rezolúciu EP o pokroku Slovenska.
Podľa jeho slov má Slovensko stále šancu dostihnúť kandidátske krajiny, ktoré začali prístupové rokovania už v marci 1998, musí však postupovať veľmi rýchlo. "Hodinky nezadržateľne tikajú, všetko, o čom sa rozhodne na budúci rok, bude závisieť od toho, čo sa dosiahne v tomto roku," konštatoval Wiersma, narážajúc na rok 2002, kedy by sa mali skončiť prístupové rokovania s najlepšie pripravenými kandidátmi. Upozornil na potrebu dokončenia štrukturálnych reforiem bankového sektora, sociálneho zabezpečenia, potrebný pokrok v oblasti finančnej kontroly.
Práve finančná kontrola je jedinou kapitolou, ktorej otvorenie so Slovenskom už v prvom polroku 2001 počas švédskeho predsedníctva Európska komisia (EK) neodporučila. Wiersma, ktorý vo svojej minuloročnej správe o Slovensku finančnú kontrolu ostro kritizoval, chápe postoj komisie. "Pokiaľ ide o finančnú kontrolu, veľmi živo o tom diskutujeme aj vo vnútri EÚ. Je preto logické, že to isté, čo žiadame od seba, očakávame aj od Slovenska. Aj tam pôjde po získaní členstva veľké množstvo peňazí," vysvetlil holandský poslanec EP citlivosť tejto témy.
Hlavný vyjednávač EK pre Slovensko Dirk Meganck minulý týždeň slovenskej ministerke financií Brigite Schmögnerovej oznámil, že ak chce Slovensko otvoriť kapitolu finančná kontrola, musí aspoň na úrovni vlády schváliť zákon, ktorý ju upravuje. Zdroje komisie tvrdia, že sa tak musí stať najneskôr do konca apríla, ak chce Slovensko kapitolu otvoriť ešte počas švédskeho predsedníctva.