
Vláda bola včera jednomyseľná. Za neboli len stranícki kolegovia premiér Dzurinda, minister zahraničia Kukan a minister obrany Šimko, ale uznesenie o vypísaní referenda o vstupe do Európskej únie odporučili prijať všetci členovia vlády. FOTO TASR – PAVEL NEUBAUER
BRATISLAVA – Vláda jednomyseľne odporučila prijať uznesenie o vypísaní referenda o vstupe Slovenska do Európskej únie. Dnes má o ňom rokovať parlament, očakáva sa, že referendum hladko schváli.
„Referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie bude podľa môjho názoru prvým referendom so zmysluplnou otázkou a s neobyčajne vážnymi dlhodobými dosahmi na život občanov Slovenskej republiky,“ povedal včera premiér Mikuláš Dzurinda.
Premiér očakáva, že referendum bude úspešné a že sa tak podarí prelomiť slovenskú referendovú tradíciu. Z doterajších nebolo úspešné ani jedno.
Kampaň má byť veľmi rozsiahla, najintenzívnejšia v apríli a máji. Má sa na nej spolupodieľať vláda, parlament aj prezident. „Nasledujúce obdobie využijeme na to, aby občania mali všetky dostupné informácie o tom, prečo je pre nás existenčne dôležité stať sa členským štátom únie. Zároveň budeme stále viac diskutovať s občanmi o tom, akú Európu si my želáme, aké črty do tejto tváre chceme vpísať aj my Slováci,“ povedal. Premiér sa spolieha aj na všetkých mienkotvorných ľudí, že budú občanov nielen vyzývať na účasť, ale aj aktívne ovplyvňovať diskusie.
Variant, že by bolo referendum neúspešné, je podľa premiéra i podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana nepravdepodobný. Súdia tak na základe prieskumov verejnej mienky aj faktu, že vstup do únie podporujú všetky parlamentné strany – vládne aj opozičné. „Politik musí zvažovať všetky alternatívy,“ odpovedal však premiér na otázku o prípadnom neúspechu.
Na mimoriadnom rokovaní vlády o referende nebol ani jeden zo štyroch ministrov za KDH. Boli na rokovaní predsedníctva KDH, na vláde ich zastupovali štátni tajomníci. Premiér povedal, že všetci neprítomní mu tlmočili svoje stanovisko k referendu a „náležitým spôsobom sa ospravedlnili“. (hr)