BRATISLAVA. Dvojkoalíciu OĽaNO a NOVA považuje politológ Miroslav Kusý za nesúrodú. „OĽaNO ako strana nestraníkov je samo o sebe čudo. Ak sa spojí so stranou so štandardným programom, ako je NOVA, ide o čudo na druhú,“ povedal v pondelok pre agentúru SITA Kusý.
Matovič si do volieb berie Lipšicovu NovuČítajte
Politológ Kusý je skeptický
K novovzniknutej koalícii oboch strán je Kusý skeptický. „Igor Matovič je považovaný za nedôveryhodného partnera. Každého, s kým sa dal dokopy, podrazil. Čudujem sa, že mu je ešte niekto schopný veriť,“ konštatoval Kusý.
Predseda obyčajných ľudí Igor Matovič podľa jeho slov v minulosti získaval dôveru voličov, ktorí neboli spokojní s politickými stranami, čo sa však už nedá zopakovať. Líder OĽaNO rovnako podľa Kusého za roky pôsobenia v politike nekonal spôsobom, ktorý by dôveru voličov zvyšoval.
Predsedovi NOVA Danielovi Lipšicovi podľa politológa spoločný predvolebný postup s Matovičom na vážnosti nepridá. Kusý pripomenul, že Lipšic odišiel z KDH, kde mu chýbali ideály, aby teraz kandidoval s OĽaNO, ktoré nemá absolútne žiadnu politickú koncepciu.
Beránek a Mesežnikov si myslia opak
"Je to spojenectvo viac-menej prirodzené. Sú to dve konzervatívne kresťanské strany," uviedol pre TASR politológ Ján Baránek s tým, že s takýmto spojenectvom nebudú mať problém ani voliči oboch hnutí. Problém by mohol nastať v prípade, ak by do tejto spolupráce pribudla liberálna SaS. "Jednak by protestovali kresťanskí poslanci v OĽaNO a mohli by s tým mať problém aj samotní Lipšicovi ľudia," dodal Baránek.
Či by sa okrem SaS k tejto spolupráci mohli pridať aj ďalšie pravicové strany, je podľa Baránka otvorené a je to otázka ďalších rokovaní. "Nie je problém v tom, že by sa mali spojiť ideovo príbuzné strany, ale problém je v tých lídroch, ktorí majú voči sebe osobnostné animozity," vysvetlil Baránek.
Problém môže byť aj v osobe Igora Matoviča, ktorý podľa Mesežnikova figuruje v rôznych konfliktných udalostiach aj s inými potenciálnymi partnermi.
Mesežnikov aj Baránek dávajú zoskupeniu OĽaNO a NOVA šancu na úspech v budúcoročných parlamentných voľbách. "Celkovo je to pokus zabrániť prepadávaniu hlasov a o niečo to zníži rozdrobenosť stredopravej časti politického spektra," vysvetlil pre TASR Mesežnikov. Zdôraznil, že OĽaNO by aj bez spolupráce s Lipšicovým hnutím malo vysoké šance dostať sa do parlamentu.
Postoj SaS
To, či sa strana Sloboda a Solidarita (SaS) pridá k predvolebnej koalícii hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a NOVA, podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka ešte nie je uzavreté. Rozhodnúť by sa o tom malo na jeseň. Podmienkou liberálov je však volebný líder a silný ekonomický program.
"Ak táto koalícia bude hlavným motorom ekonomických reforiem s uveriteľným lídrom, ktorý ako prvý bude na tie ekonomické reformy tlačiť, potom má zmysel účasť SaS v takejto koalícii," uviedol v pondelok na tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík. V opačnom prípade si myslí, že bude lepšie ak SaS pôjde do volieb samostatne. "Ja som presvedčený o tom, že päťpercentná hranica pre nás nebude predstavovať problém," dodal.
Koalícia
Hnutia OĽaNO, ktoré vedie Igor Matovič a NOVA pod vedením Daniela Lipšica pôjdu do najbližších parlamentných volieb spoločne - v koalícii.
„Pôjdeme ruka v ruke, bok po boku, zoradení v jednom šíku s cieľom vytrhnúť Slovensko z pazúrov zlodejov a zabezpečiť lepší život bežným ľuďom,“ povedal v pondelok novinárom Matovič. Obyčajní ľudia a NOVA podľa oboch lídrov budú spolupracovať aj po voľbách v roku 2016 a pôsobiť v spoločnom poslaneckom klube. „Alternatíva, ktorá dnes vzniká, má veľký potenciál. Ide o predvolebnú koalíciu, ktorá nie je závislá ani na oligarchoch, ani na finančných skupinách,“ povedal Lipšic.
Krok obyčajných ľudí si predseda hnutia NOVA váži aj preto, lebo strana Igora Matoviča sa teraz môže stať terčom útokov oligarchov a finančných skupín. Lipšic upozornil, že medzi ľuďmi existuje dopyt po alternatíve Smeru, ktorá bude uveriteľná, dôveryhodná a silná. Spoločný postup strán si subjekty overili na prieskumoch, v júni nameral Focus dvojkoalícii preferencie 11,1 percenta. Obe strany spoločný postup vo voľbách odsúhlasili na vnútrostraníckych fórach.