BRATISLAVA. Súdna rada SR navrhuje viacero personálnych legislatívnych opatrení, ktoré by mali prispieť k zlepšeniu fungovania súdov na Slovensku. Návrhy, na ktorých sa zhodli jej členovia, by mala predsedníčka rady Jana Bajánková prerokovať s premiérom Robertom Ficom a predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim.
V roku 2010 prišlo na súdy 1 206 224 vecí, v roku 2014 to už bolo 1 386 622 vecí. "Je nepochybné, že spoločnosť je konfrontovaná so zvýšením počtu vecí prejednávaných súdmi o viac než jednu tretinu. Súdna rada považuje za nevyhnutné prispieť k náprave tohto stavu," uvádza sa v materiáli, ktorý poskytli agentúre SITA.
Personálna rovina
Podľa Súdnej rady SR je v personálnej rovine napríklad potrebné jasne určiť, koľko môže sudca, resp. senát vybaviť vecí bez rizík prieťahov v konaní, poklesu kvality rozhodovania a straty schopnosti.
Mal by sa stanoviť optimálny a funkčný model súdneho oddelenia na jednotlivých súdoch – teda koľko a akých pracovníkov má mať k dispozícii pri svojej práci sudca.
Súdna rada žiada vytvoriť sudcom a zamestnancom súdov na riadny výkon súdnictva aj priestorové podmienky. Súdna rada zároveň v súvislosti s rokovaniami o návrhu rozpočtu na roky 2016-2018 žiada navýšiť počet sudcov o 100 a primeraný počet zamestnancov.
V legislatívnej oblasti Súdna rada SR navrhuje ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi prijatie viacerých zmien. Napríklad navrhujú novelu zákona o sídlach a obvodoch súdov Slovenskej republiky, ktorou by došlo k reorganizácii súdnej sústavy zlúčením tzv. malých súdov.
Presuny agendy
Navrhujú tiež uzákoniť zásadu, podľa ktorej podstatné zvýšenie prichádzajúcich vecí automaticky prinesie zvýšenie počtu miest sudcov a administratívneho aparátu na konkrétnom súde. Členovia Súdnej rady SR chcú odklon určitých vecí (najmä tých, ktoré stratili charakter sporov a majú už len povahu administratívnych postupov) z pôsobnosti súdov.
Napríklad by podľa nich už súdy nemuseli vybavovať agendu obchodného registra, ktorá by mohla prejsť na živnostenské úrady. Rozhodovanie vo veciach nedoplatkov telekomunikačných operátorov navrhujú, aby prešlo na Telekomunikačný úrad.
Exekučné konanie by nemalo prebiehať po celý čas exekúcie na súdoch i u exekútorov. Do exekúcií by podľa Súdnej rady SR mali súdy vstupovať len na základe osobitných žalôb. Súdna rada tiež navrhuje, aby sa zaviedol inštitút povinnej mediácie v prípade nárokov vyplývajúcich zo spotrebiteľských zmlúv do výšky istiny 1 000 eur.