BRATISLAVA. Odsúdení Slováci v krajinách Severnej a Južnej Ameriky a tiež v Indii a Saudskej Arábii si budú môcť tresty odpykať na Slovensku.
Umožní im to Medziamerický dohovor o výkone trestných rozsudkov v cudzine, tzv. Managujský dohovor, ktorý na stredajšie rokovanie vlády predkladá ministerstvo spravodlivosti. Z krajín Severnej a Južnej Ameriky ide o Argentínu, Belize, Brazíliu, Kanadu, Čile, Kostariku, Ekvádor, El Salvador, Guatemalu, Mexiko, Nikaraguu, Panamu, Paraguaj, Spojené Štáty Americké, Uruguaj a Venezuelu. Vláda súhlasila s pristúpením k tomuto dohovoru.
Trest v domovskom štáte
Managujský dohovor poskytuje odsúdeným možnosť odsedieť si trest v štáte, ktorého sú občanmi, a to v prostredí, ktoré napomôže ich resocializácii, čo je s ohľadom na mnohé odlišnosti, predovšetkým v kultúre a sociálnom prostredí, spôsobe života a mentalite ľudí veľmi významný faktor, zdôrazňuje sa v predkladacej správe k dohovoru.
Pristúpením Slovenskej republiky k Managujskému dohovoru budú teda môcť slovenskí občania, ktorí boli odsúdení v niektorom z jeho zmluvných štátov na trest odňatia slobody, vykonať tento trest na Slovensku.
Dva prípady
Ministerstvo spravodlivosti v súčasnosti eviduje dva prípady, keď slovenskí občania požiadali o možnosť odpykať si trest na Slovensku za skutok, za ktorý boli odsúdení v krajine, ktorá je signatárom dohovoru. Konkrétne ide o jeden prípad z Brazílie a jeden z Kanady, informoval Pavol Kubík z tlačového odboru rezortu spravodlivosti.
Celkový počet odsúdených slovenských občanov v týchto krajinách ministerstvo neeviduje. Na základe konzultácií s príslušnými konzulárnymi pracovníkmi zastupiteľských úradov SR máme informácie o náraste počtu odsúdených slovenských občanov na trest odňatia slobody najmä v krajinách Južnej Ameriky, dodal Kubík.
Žiadosti
Rezort eviduje aj štyri žiadosti o odovzdanie na výkon trestu odňatia slobody zo Slovenska do cudziny. Konkrétne ide o tri žiadosti o odovzdanie na výkon trestu do Kanady a jednu žiadosť na odpykanie si trestu v USA.
Všetky náklady vzniknuté v súvislosti s odovzdaním odsúdenej osoby, až do času, keď je táto osoba odovzdaná do starostlivosti iného štátu, znáša štát, v ktorom bola osoba odsúdená.
S pristúpením k Medziamerickému dohovoru o výkone trestných rozsudkov v cudzine musí súhlasiť aj parlament a následne ho musí podpísať prezident.