Bratislava 21. januára (TASR) Všetky obvinenia z údajného zneužitia funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR a predsedu Súdnej rady sledujú podľa Štefana Harabina iba jeden cieľ - spochybniť jeho ústavou zaručené práva v súvislosti s voľbou v Súdnej rade SR. Všetci, ktorí sa na spochybňovaní podieľajú, konajú v rozpore s morálkou, etikou súdnej i žurnalistickej praxe, konštatuje sa vo vyhlásení predsedu NS SR Harabina.
Podľa jeho slov zatiaľ jediným obvinením, ktoré priamo súvisí s výkonom funkcie predsedu NS je údajné neprerokovanie rozvrhu práce v Súdnej rade na tento rok. Existuje však zápisnica zo zasadnutia Sudcovskej rady NS SR ešte z 10. decembra 2002, ktorú vyhotovil a podpísal sudca Kohút. V uznesení Sudcovskej rady NS je uvedené, že rada vzala rozvrh práce na vedomie a odporúča predsedovi postupovať podľa predložených návrhov predsedov kolégií.
Obvinenia zo strany sudcu NS SR Petra Paludu v súvislosti s jeho zahraničnou cestou považuje Harabin za zavádzajúce a v rozpore so skutočným stavom. Kontrola Ministerstva spravodlivosti vo februári 1996 zistila, že v novembri 1995 pri zahraničnej ceste do Štrasburgu sudca Peter Paluda dostal od NS SR neoprávnené vreckové. Paluda totiž vreckové na zahraničný pobyt dostal od Rady Európy. Doklady o ceste, aby mohla byť zistená výška protihodnoty cestovného lístka, neboli predložené. Existuje však písomné vyjadrenie Paludu, v ktorom tvrdí, že doklady neúmyselne zahodil, lebo ich považoval za nepotrebné. Podľa archivovaných účtovných dokladov na Najvyššom súde, sumu vyplatenú vo francúzskych frankoch v prepočte na koruny zaplatil nakoniec vedúci súdnej správy NS SR, lebo bol vtedy zodpovedný za omylom vyplatené vreckové. Harabin zastáva názor, že bolo úmyselne zamlčané, kedy sa skutok stal a že vrátenie vreckového uložil Š. V. ešte jeho predchodca, vtedajší predseda NS Milan Karabín.
K údajnému nátlaku na prepustenie účtovníčky NS SR Harabin dodal, že pracovníčke aj po odchode do starobného dôchodku v roku 1999 bolo naďalej umožnené pracovať popri poberaní dôchodku.
*mm rč