Bratislava 21. januára (TASR) - Za nepripravený a finančne neprehľadný označil na dnešnom stretnutí s novinármi predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora presun kompetencií v oblasti stavebného konania, sociálnych vecí a zdravotníctva.
Mnohé postupy sa podľa neho udiali na úkor samosprávy a financovanie kompetencií, hoci to zákon vylučuje, zaťaží mestá a obce. Je presvedčený, že štátna správa neprebrala na seba zodpovednosť za doriešenie problémov. "Delimitačné protokoly chronicky meškali a do dnešného dňa neboli vyriešené rozporové konania," zdôraznil.
Opatrovateľskú službu, ktorú poskytovali okresné úrady starším, chorým, menej pohyblivým občanom a matkám, ktorým sa opakovane narodili dvojčatá alebo trojčatá, zabezpečujú od januára mestá, obce a vyššie územné celky (VÚC). Výkon kompetencie problematizuje nedostatok finančných zdrojov a spôsob financovania. "Napriek tomu, že financie boli na mestá a obce delimitované koncom decembra, mnohé ich do dnešného dňa nemajú, skonštatoval. Za sporné považuje tiež financovanie opatrovateľskej služby prostredníctvom okresných úradov. Otvorenou zostáva i oblasť pracovnoprávnych vzťahov. "V prípade, že sa obec rozhodne opatrovateľskú službu zrušiť, opatrovateľ má zo zákona nárok na vysoké odstupné," dodal.
Organizačnú, materiálnu a finančnú nepripravenosť nemocníc považuje Sýkora za hlavné negatíva reformy verejnej správy. Poznamenal, že v kompetencii miest a obcí je 16 zdravotníckych zariadení, z ktorých každé produkuje mesačne stratu od milióna do 1,5 milióna korún. Problémom je podľa neho i to, že nebol uzavretý proces privatizácie, v ktorom mali mať prednostné právo mestá a obce. V súčasnosti preto nie je jasné, čo s čiastočne sprivatizovanými poliklinikami a v koho sú kompetencii. Zdravotné poisťovne odmietajú uzavrieť nové zmluvy o financovaní zdravotníckych výkonov v prípade, že nie sú uzavreté delimitačné protokoly.
Presun kompetencií v oblasti stavebného konania si vyžiadalo urýchlené zakladanie spoločných obecných úradov. Napriek tomu, že kompetenciu samospráva vykonáva od januára, do dnešného dňa neboli presunuté financie, ktoré by sa mali rozdeľovať podľa počtu obyvateľov. Proces problematizuje aj delimitácia funkčných miest. Z úradov štátnej správy sa na mestá a obce presunulo namiesto 440 pracovných miest 283. Parlament by mal preto čo najskôr schváliť novelu o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, ktorá dorieši presun zostávajúcich pracovných miest nasledovným spôsobom: Kompetenciu vyvlastňovacieho konania presunie na mestá a obce, odvolacie konanie prejde na krajské úrady.
Finančné prostriedky, ktoré vyčlenil kabinet v tomto roku pre kapitolu decentralizačnej dotácie, vzrástli v porovnaní s minulým rokom v priemere o 2,1 percenta. Sýkora to považuje "za absolútne šetrenie na úkor obcí a miest, ktoré nezodpovedá dikcii zákona o rozpočtových pravidlách, ani sľubovanému 5-percentnému nárastu výdavkov na tovary a služby".
*ms pa
NNNN