Bratislava 21. januára (TASR) - Priemerný medziročný rast indexu spotrebiteľských cien v roku 2003 môže dosiahnuť 8,5 až 9 %, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje skok o viac ako 5 percentuálnych bodov. Uvádza sa to v štúdii o očakávanom ekonomickom vývoji v roku 2003, ktorú na objednávku Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) vypracovali analytici Slovenskej ratingovej agentúry (SRA).
Výrazný cenový nárast bude výsledkom opatrení vlády, ktoré kumulujú rast regulovaných cien a zmenu sadzieb DPH a spotrebných daní. Takýto nerovnomerný vývoj prinesie podľa autorov analýzy - Ľudovíta Ódora a Kataríny Kohútikovej - riziká v oblasti reálnej ekonomiky. Odsunutie deregulácií v uplynulom roku teda podľa nich možno hodnotiť ako chybný krok.
Podľa správy bolo po neudržateľnom vývoji v roku 2002 (pred voľbami) len otázkou času, kedy prídu reštrikčné opatrenia na pribrzdenie vysokej dynamiky spotrebného dopytu. "Je to politika typu brzda-plyn, ktorá je pre zmeny volebného cyklu charakteristická," uvádza sa v dokumente. Intenzita reštriktívnych opatrení je však vysoká a nesie so sebou riziko výraznejšieho spomalenia ekonomického rastu.
SRA predpokladá stagnáciu spotreby v SR. "Po roku vysokého rastu príde výrazný pád dynamiky konečnej spotreby domácností, ktorý zasiahne predovšetkým podniky s výraznou orientáciou na domáci trh a so sortimentom pre nižšie a stredné vrstvy," uvádza sa v analýze.
Hospodárska politika sa podľa autorov štúdie de facto spolieha na priaznivejšie externé prostredie, ktoré by malo zachrániť vyšší rast slovenskej ekonomiky, ako aj na investičné aktivity niekoľkých veľkých firiem. Na strane tvorby pridanej hodnoty sa predpokladá zdravé zvýšenie v priemysle, kým dynamika HDP v službách by sa mala znížiť.
Na trhu práce je len malá nádej na zásadnejší obrat, aj keď už existujú "mierne pozitívne signály". Miera nezamestnanosti v roku 2003 sa črtá na úrovni 17,5 %.
Z hľadiska deficitu zahraničného obchodu považujú analytici SRA za potešiteľné, že veľké podniky so zahraničnými investormi začínajú substituovať dovoz komponentov domácimi zdrojmi. "Zdá sa však, že vysoký rast ekonomiky a nízky deficit zahraničného obchodu zatiaľ vedľa seba na Slovensku existovať nemôžu," dodávajú.
Súčasťou analýzy, ktorú dnes predstavila SOPK na seminári o makroekonomickom vývoji v tomto roku, sú aj výsledky anketového prieskumu o očakávaniach slovenských podnikov. Vyplýva z nich, že očakávania podnikateľskej sféry na rok 2003 nie sú výrazne pesimistickejšie v porovnaní s minulým rokom.
Najväčšie výhrady prejavili respondenti voči stavu podnikateľského prostredia. Len 15,8 % z nich považuje súčasnú legislatívu pre túto oblasť za uspokojivú, hoci počet tých, ktorí ju hodnotia negatívne, oproti minulému roku klesol o 13,2 bodu - na 56,6 % (v prospech nerozhodných). Znížil sa aj podiel podnikov nespokojných s hospodárskou politikou vlády - na 56,6 % z vlaňajších 62,2 %. Spokojných s ňou bolo 21 %, čo je najvyššie číslo v päťročnej histórii ankety.
* jf zll