BRATISLAVA. Riešením problémov miest a obcí na Slovensku pri výkone ich kompetencií by mohol byť podľa predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karola Mitríka minister či dokonca podpredseda vlády.
Ten by vedel preniesť informácie zo samospráv priamo ku kompetentným. Ako povedal novinárom počas prezentácie kontroly výkonnosti samospráv, úrad poukazuje na to, že je potrebné spraviť systémové zmeny.
„Nenavrhujeme konkrétne riešenia, na tie musia prísť odborníci z našich odporúčaní,“ poznamenal.
Riešenie by však predseda NKÚ videl i v dvoch iných smeroch. Môže ísť podľa neho o zlučovanie obcí vo všetkých kompetenciách alebo vytváranie len spoločných úradov, ako sú napríklad zastupiteľstvá.
„Starosta zostane, no kompetencie bude vykonávať spoločný úrad,“ vysvetlil.
Menšie obce na svoje povinnosti nestačia
Veľkým problémom je podľa neho regionálny rozvoj v prípade malých obcí, pretože je ťažké, keď je v obci starosta a jedna úradníčka, aby spolu zabezpečili všetky povinnosti, ktoré im ukladá zákon.
„To sa jednoducho nedá, starosta na to nestačí,“ povedal novinárom Mitrík. Ak sa zlúči viac obcí a bude na čele stáť jeden úrad, združia sa i prostriedky, pripomenul.
„Šanca, že budú vedieť svoje povinnosti zabezpečiť, je väčšia a rovnako je väčšia aj nádej, že sa budú obce rozvíjať,“ priblížil s tým, že toto je podnetom na zastavenie stagnácie v obciach.
Svoje kompetencie vedia podľa jeho slov celkom dobre vykonávať obce, ktoré majú nad tritisíc obyvateľov, menšie obce na to nestačia.
„Nie, že by nechceli, no systém, ktorý je zastaraný, im to neumožňuje. Nemajú financie, potenciál ani podmienky,“ zdôraznil predseda úradu.
Najviac nedostatkov bolo pri rozpočtoch
Najvyšší kontrolný úrad pri kontrole skúmal hospodárnosť, účinnosť a efektívnosť samospráv.
„Zámerom bolo pozrieť sa na úlohy, ktoré obciam vychádzajú z vládnych programov či kompetencií,“ priblížila generálna riaditeľka sekcie kontroly európskych fondov Ľubica Gazdová.
V podstate ide o to, či sú robené správne veci a či sú veci tak, ako majú byť, prípadne, prečo nie sú veci tak, ako majú byť.
Úrad kontroloval všeobecne záväzné predpisy so zameraním na rozpočtové hospodárenie, nakladanie s majetkom či povinnosti v prípade informačných technológií.
Najviac nedostatkov zistili kontrolóri pri dodržiavaní zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a verejnej správy.
Skúmali, či starostovia dokážu plniť zákonné úlohy
Na kontrole sa podieľalo osem expozitúr NKÚ a 35 kontrolórov. Ako vysvetlila riaditeľka expozitúry NKÚ Banská Bystrica Mária Cimbalistová, náhodne vybrali z 2 890 slovenských obcí 93, v ktorých spravili kontrolu.
Kontrolóri sa zamerali na 11 oblastí, išlo napríklad o hospodárenie s majetkom, odpadové hospodárstvo, čerpanie eurofondov, vytváranie účinného vnútorného kontrolného systému či matriku a stavebný poriadok.
„Zistili sme viaceré nedostatky, ktoré potvrdili väčšie rezervy najmä v menších obciach. Ukazuje sa, že so zvyšujúcou sa veľkosťou obce sa zvyšuje i efektívnosť a účinnosť vykonávania kompetencií,“ povedala.
Predmetom skúmania bolo podľa jej slov to, či starostovia dokážu plniť úlohy, ktoré im ukladajú zákony. Úrad mapoval, ako sú schopné obce zabezpečovať svoje povinnosti v prípade, že všetko robí starosta, pričom služby nie sú v takej kvalite, ako keď je iná obec na tom personálne lepšie.
„Malé obce majú problémy, aj keď sa starosta snaží čokoľvek robiť, nie je schopný plniť povinnosti uložené zákonom,“ dodala Cimbalistová.
Z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu vyšlo i niekoľko odporúčaní pre vládu či Národnú radu. Podľa Márie Cimbalistovej ide o úpravu legislatívy v oblasti finančnej kontroly, pričom novela zákona sa už pripravuje.
Ide tiež o posilnenie vnútorného kontrolného systému či systémový prístup k vytváraniu sídiel spoločných obecných úradov.