Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Ústavný súd ešte ani nerozhodol, či je nápad zmraziť platy sudcov a prokurátorov v poriadku, a Smer si ho už rozmyslel. Na budúci rok im platy naopak zvýši, mesačne priemerne asi o 279 eur.
„Presné číslo bude závisieť od vývoja priemernej mesačnej mzdy,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Pavol Kubík.
Ostatným ústavným činiteľom vláda tento týždeň schválila ďalšie zmrazenie platov, ktoré trvá už päť rokov. Platy prezidenta, premiéra, ministrov či poslancov sú stále na úrovni roku 2011. Štát chce ušetriť asi 3,06 milióna eur. Koľko bude stáť výnimka pre sudcov, nie je jasné.
Zle zaplatení?
Sudcovia mali výnimku zo zmrazovania platov už v minulosti. Prečo ju dostanú opäť, minister financií Peter Kažimír zo Smeru nechcel povedať, hoci návrh zákona predkladal. SME odkázal na ministerstvo spravodlivosti, ktoré hovorí, že išlo o rozhodnutie vlády.
Platy sudcov podľa ministerstva zostali na úrovni roku 2012 len dočasne a výnimočné opatrenie súviselo s vývojom ekonomiky. „Prípadné ďalšie zmrazenie by už vzhľadom na zlepšujúcu sa ekonomickú situáciu mohlo byť vnímané ako protiústavné.“
Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová a šéfka Súdnej rady Jana Bajánková minulý mesiac upozornili, že na Najvyššom súde je chronický nedostatok sudcov aj úradníkov. Za jeden z dôvodom označili platy sudcov, ktoré sú iba o päť percent vyššie ako plat krajského sudcu.
„To nie je taký podstatný rozdiel, aby sa sudcovi zo stredného či východného Slovenska oplatilo presťahovať do Bratislavy,“ tvrdí Švecová. Sudcovia vlani po započítaní odmien či 13. a 14. platu brali priemerne 3400 eur. Na okresnom súde je ročný príjem sudcu asi 35-tisíc eur, na krajských súdoch asi 44-tisíc eur a na Najvyššom súde majú niektorí aj 67-tisíc eur.
Súd už sudcov podržal
Na Ústavný súd sa obrátila Bajánková. Plán nezvýšiť platy sudcov označila za protiústavný, lebo ide proti inému zákonu. Pojednávanie súd ešte nevytýčil.
V minulosti Ústavný súd kolegov podržal keď im vláda Ivety Radičovej v roku 2011 platy znížila, označil to za protiústavné a štát im musel doplatiť spolu asi šesť miliónov eur.

Beata
Balogová
