SME

Parlament schválil protischránkový zákon pri obstarávaní

Úrad pre verejné obstarávanie bude viesť register s údajmi fyzických osôb, ktoré sú skutočnými a nie len formálnymi vlastníkmi.

(Zdroj: Archív SME - Tomáš Benedikovič)

BRATISLAVA. Poslanci v piatok schválili novelu zákona o verejnom obstarávaní, tzv. protischránkový zákon. Na základe neho vznikne register konečných užívateľov výhod subjektov, zúčastňujúcich sa vo verejnom obstarávaní.

Odhlasovalo to 78 poslancov za Smer, Elemér Jakab (Most-Híd) a nezaradený Martin Chren. Proti boli dvaja a zdržalo sa 36 poslancov. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) bude viesť register s údajmi fyzických osôb, ktoré sú skutočnými a nie len formálnymi vlastníkmi firiem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opozícia vládny návrh kritizovala ako nedokonalý a žiadala, aby sa register vzťahoval aj na firmy v iných oblastiach používania verejných financií. Poslankyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd) ani nezaradený poslanec Miroslav Beblavý s týmito pozmeňujúcim návrhmi neuspeli. Novela verejného obstarávania by mala nadobudnúť účinnosť 1. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Skutoční vlastníci

Verejní obstarávatelia a obstarávatelia nebudú môcť uzavrieť zmluvu s uchádzačmi, ktorí v registri nebudú mať zapísaných konečných užívateľov výhod.

Skutočných vlastníkov budú musieť mať zapísaných aj ich subdodávatelia - ak majú podiel na plnení zmluvy najmenej 30 % z jej hodnoty pri nadlimitných zákazkách s predpokladanou hodnotou najmenej 10 mil. eur, alebo pri podiele aspoň 50 % pri iných zákazkách.

Tieto povinnosti sa budú vzťahovať na zákazky bez využitia elektronického trhoviska. Zmluvy na základe verejného obstarávania budú uzatvárať iba subjekty so známou vlastníckou štruktúrou až po úroveň fyzických osôb.

Firmy a fyzické osoby uvedú svojich konečných užívateľov výhod v čestnom vyhlásení. Tieto údaje budú verejne prístupné na webe ÚVO. Obstarávatelia môžu vypovedať zmluvu s uchádzačom, ktorý v čase jej uzavretia nebude mať v registri zapísaných konečných užívateľov výhod.

SkryťVypnúť reklamu

Z registra budú vyčiarknuté subjekty, ktoré majú adresu alebo sídlo v štáte, ktorý nespolupracuje s orgánmi SR pri overovaní identifikácie ich reálneho vlastníka.

Komentár Petra Schutza Limit obstarávania a politické rozhodnutie Čítajte 

Register konečných užívateľov

ÚVO mal na základe uznesenia vlády pripraviť návrh zákona, ktorý by zaviedol register konečných užívateľov výhod subjektov nie len vo verejnom obstarávaní, ale napríklad aj pri nakladaní so štátnymi aktívami, dotáciách, štátnej pomoci, používaní majetku štátu a samospráv. Vládu k tomu zas zaviazal parlament.

Úrad zdôvodnil obmedzený rozsah novely tým, že vytvorenie registra konečných užívateľov výhod v členských štátoch Európskej únie voči všetkým firmám predpokladal návrh štvrtej európskej smernice o predchádzaní využívania finančného systému na účely prania špinavých peňazí a financovania terorizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Európsky parlament nedávno túto smernicu schválil a členské štáty zaväzuje vytvoriť register konečných užívateľov výhod s vlastníkmi domácich firiem.

Žitňanská: Zákon o verejnom obstarávaní je v rozpore s uznesením Národnej rady

Účinný protischránkový zákon bude podľa Žitňanskej musieť prijať až nová vláda bez Smeru.

BRATISLAVA. Schválený zákon o verejnom obstarávaní je podľa podpredsedníčky Mostu-Híd Lucie Žitňanskej v rozpore s uznesením Národnej rady, za ktoré hlasovala aj drvivá väčšina poslancov vládneho Smeru, keďže neobmedzuje pôsobenie schránkových firiem v iných oblastiach obchodovania so štátom ako verejné obstarávanie.

Schválený zákon je podľa Lucie Žitňanskej nedostatočný, lebo nerieši celú problematiku obchodovania schránkových firiem so štátom.

SkryťVypnúť reklamu

„Komu niet rady, tomu niet pomoci a preto účinný protischránkový zákon bude musieť prijať až nová vláda bez Smeru. Pre Smer je totiž viac ako normálny štát dôležitý komfort spriaznených podnikateľov a preto je prakticky nemožné dosiahnuť akýkoľvek pokrok v tejto oblasti,“ povedala pre agentúru SITA po prijatí zákona v parlamente Lucia Žitňanská.

Podľa Žitňanskej je výsledok hlasovania sklamaním pre všetkých slušných ľudí na Slovensku.

„Nebol žiadny racionálny dôvod, aby sa účinnosť zákona o schránkových firmách nerozšírila. Smer však ukázal, že chce schránkovým firmám nechať zelenú. Všetko, čo odznieva zo strany vládnych predstaviteľov, prečo to inak nejde, sú len výhovorky,“ dodala Žitňanská.

Pozmeňujúci návrh Lucie Žitňanskej chcel urobiť tento zákon účinnejší a rozšíriť jeho pôsobnosť na všetky schránkové firmy, ktoré chcú čerpať verejne zdroje pre všetky oblasti používania verejných financií a na všetky subjekty verejnej správy. Taktiež zavádzal finančné sankcie v prípade, že schránková firma do registra konečných užívateľov výhod uvedie nepravdivé informácie.

SkryťVypnúť reklamu

sita

Kadúc: Novela o verejnom obstarávaní problém so "schránkami" nevyrieši

Prijatá novela vyhovuje všetkým, ktorí sa chcú naďalej priživovať na štátnom rozpočte, tvrdí poslanec.

BRATISLAVA. Novela zákona o verejnom obstarávaní nevyrieši problém so schránkovými firmami. Tvrdí to opozičný poslanec Národnej rady Miroslav Kadúc (OĽaNO).

"Prijatá novela je nedostatočná, ale za to presne taká, aká vyhovuje všetkým, ktorí sa chcú naďalej priživovať na štátnom rozpočte. Je to politický cynizmus na úkor verejných financií," zhodnotil dnes schválenú právnu normu Kadúc.

Opozícii sa na novele nepozdáva, že sa týka len verejných tendrov. Navrhovala, aby sa vzťahovala aj na čerpanie eurofondov, nadobúdanie majetku štátu či výber zdravotného poistenia. Opozičné návrhy však v pléne neprešli.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa novely budú firmy, ktoré sa uchádzajú o štátne zákazky vo verejných tendroch, zverejňovať svojich konečných beneficientov.

Zákon totiž počíta s vytvorením verejného registra konečných užívateľov výhod z firiem. Ten bude obsahovať údaje fyzických osôb, ktoré sú skutočnými, nielen formálnymi vlastníkmi subjektov participujúcich na verejnom obstarávaní. Má ísť o podmienku, aby takýto podnikateľ mohol dostať zákazku od štátu.

Verejný obstarávateľ tak v budúcnosti nesmie uzavrieť zmluvu s uchádzačmi, ktorí nebudú mať v novom registri zapísaných konečných užívateľov výhod. Táto podmienka sa týka aj subdodávateľov a osôb, ktoré zabezpečujú ekonomickú či odbornú spôsobilosť účastníka vo verejnej súťaži.

"Dôvodom predloženia návrhu zákona je snaha zabezpečiť, aby zmluvy vo verejnom obstarávaní uzatvárali iba subjekty so známou vlastníckou štruktúrou až po úroveň fyzických osôb. Identifikácia konečných užívateľov výhod má nesporný význam na zvýšenie transparentnosti, zabránenie konfliktu záujmov a boj proti korupcii vo verejnom obstarávaní," tvrdí predkladateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Právnu normu vytvoril Úrad pre verejné obstarávanie, v pléne ju predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru).

tasr

KDH: Novela zákona o verejnom obstarávaní usvedčuje premiéra z populizmu

Združenie miest a obcí Slovenska zvýšenie spodného limitu hodnotí pozitívne.

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) sa schválením novely zákona o verejnom obstarávaní usvedčuje podľa KDH z populizmu a nekompetentnosti. Tá zvyšuje spodný limit povinnosti obstarávať cez Elektronické trhovisko z tisíc na 5-tisíc eur hodnoty obstarávaného tovaru či služby, a to strana kritizuje.

"Populista je preto, lebo tento limit je stále nízky na to, aby obce znížili svoju administratívnu záťaž, ktorá je s Elektronickým trhoviskom spojená. A nekompetentný je preto, lebo ústami jeho poslanca hovorí práve o znížení administratívnej záťaže. Tá sa v žiadnom prípade nezníži, keď bude limit na obstarávanie cez Elektronické trhovisko 5-tisíc eur," uviedlo KDH v stanovisku.

SkryťVypnúť reklamu

KDH tvrdí, že už dnes aj tie najmenšie obce, kde je často iba starosta a sekretárka, vykonávajú niekoľko tisíc úkonov. "Elektronické trhovisko ich posúva do roviny supermanov, pokiaľ by mali zvládnuť všetky úkony," dopĺňa KDH.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) zvýšenie spodného limitu hodnotí pozitívne. V stanovisku to v piatok uviedol šéf ZMOS-u Michal Sýkora.

"Touto novelou je naplnená dlhodobá požiadavka miest a obcí, ale aj požiadavka regionálnych snemov a jedna z priorít nedávneho snemu. Pre samosprávy zostáva povinnosť dodržiavať zákon o verejnom obstarávaní, avšak v objeme do 5-tisíc eur budú postupovať režimom podlimitných zákaziek. Samosprávam tým odpadne časť administratívy," uviedol Sýkora.

Schválená novela podľa jeho slov rozviaže ruky, zvýši operatívnosť, zachováva transparentnosť, a to pri dodržaní všetkých platných povinností verejného obstarávania.

SkryťVypnúť reklamu

"Táto úprava zákona o verejnom obstarávaní prispeje aj k podpore miestnej a regionálnej zamestnanosti," dodal Sýkora.

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 075
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 054
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 846
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 954
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 639
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 383
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 974
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Robert Fico.

Fico mal so Zemanom diskutovať o politike.


16
Ilustračné foto.

Najbližšie rokovanie čaká poslancov v pondelok.


TASR
Prezident Peter Pellegrini a bývalý prezident Českej republiky Miloš Zeman.

Na Milošovi zemanovi obdivuje skúsenosti a politický rozhľad.


TASR 7
Peniaze vyčlenili aj na problémovú križovatku.

Kooperačná rada schválila 13 zámerov.


3

Sportnet

ONLINE: Rebecca Šramková - Johanne Svendsenová, Billie Jean King Cup 2025 (2. dvojhra).

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová.


Zľava v súboji o loptu Samuel Gidi (MŠK Žilina) a Matúš Vojtko (Slovan Bratislava).

Od pätnástich rokov pôsobí v Žiline.


SITA
 Viktória Hrunčáková

Na podaní si pomohla 11 esami.


a 1 ďalší
Kde sledovať druhý zápas Švajčiarsko - Slovensko pred MS v hokeji 2025? (TV program)

Pozrite si, kto vysiela druhý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Švajčiarsko - Slovensko.


SkryťZatvoriť reklamu