BRATISLAVA. Financovanie športu by sa malo zmeniť. Upraviť ho má nový zákon o športe, ktorý sa pripravuje. Predseda Národnej rady Peter Pellegrini (Smer) verí, že zákon príde na septembrovú schôdzu.
Na budúci týždeň by sa partneri mali zísť na rokovaní. Zákon by mal priniesť viac peňazí do športu, športový súd aj legalizáciu sponzoringu. V hre sú aj športové poukazy pre deti.
Zákon by mal podľa Pellegriniho zadefinovať, ako sa majú správať športové zväzy, kluby. Športový súd by mal rozhodovať o sporoch v športe. "Je veľa konfliktov medzi športovcami, športovými zväzmi, či bol právom uložený trest, sankcia a podobne," vysvetlil Pellegrini snahu vytvoriť športový súd.
Finančné prostriedky by sa mali podľa Pellegriniho zvyšovať postupne a rôznymi spôsobmi. "Chceme hľadať rôzne kombinácie, ako by do športu mohlo tiecť viac peňazí," povedal šéf parlamentu. Čo najviac peňazí by sa podľa neho malo prerozdeľovať automaticky, bez ohľadu na známosti.
Vzorec na prerozdeľovanie
"Mal by vzniknúť vzorec. Budeme o ňom rokovať a hľadať na ňom dohodu," uviedol Pellegrini.
Vzorec by mal podľa neho definovať napríklad športové úspechy, popularitu daného športu a ďalšie faktory. A na základe toho všetkého by sa peniaze prerozdeľovali. Vzorec podľa Pellegriniho treba pripraviť dôsledne, aby nedošlo k diskriminácii športov.
Do športu by mohlo ísť viac peňazí aj cez športové poukazy pre deti. "Jeden z pilierov vidíme v tom, že by sme mali nejakým spôsobom podporiť deti a mládež. Tak, ako majú dnes poukazy na krúžkovú činnosť, možno by mali dostať aj športový poukaz. To by bol ďalší kanál, ako by do klubov prichádzali peniaze," vysvetlil Pellegrini.
V neposlednom rade treba podľa neho podporiť sponzoring. Dnes firmy podporujú športovcov podľa Pellegriniho "cez rôzne pofidérne zmluvy a celé je to neprehľadné". Šéf parlamentu je za legalizáciu oficiálneho sponzoringu klubov, športovcov, podujatí. Riešiť podľa neho treba aj to, ako zamestnávať športovcov. Či majú byť živnostníci, alebo riadni zamestnanci.
Investícia do mládeže
Viac peňazí v športe treba investovať najmä do mládeže. Myslí si to poslanec Národnej rady a bývalý reprezentačný futbalový tréner Dušan Galis (Smer), ktorý práve v mládeži vidí najväčšiu budúcnosť.
"Bol by som rád, keby kluby reprezentovali Slováci a neboli by sme odkázaní na kupovanie zahraničných hviezd," poznamenal.
Zvýšenie finančných prostriedkov do športu by mal priniesť nový zákon o športe, ktorý sa pripravuje. Podľa Galisa treba takú právnu normu, ktorá sprehľadní financie. "Je to dosť neprehľadné, bolo by treba to dať do poriadku. Aby boli peniaze kontrolované, nikde sa nestrácali. Aby tá cieľová dotácia prišla tam, kam má," povedal pre TASR. Galis je aj za legalizáciu sponzoringu.
Peniaze pre športovcov
Financovanie slovenského športu treba nastaviť tak, aby peniaze išli športovcom, a nie byrokratom a množstvu organizácií, ktoré v oblasti športu fungujú. Podľa poslanca Národnej rady Martina Fedora (Sieť) to platí aj pre armádny šport.
"Armádny šport je z hľadiska celkového slovenského športu jedna z mála výkladných skríň. Medaily na olympiádach hlavne v individuálnych športoch získavajú najmä armádni športovci (napr. Jozef Gönci, pozn. TASR) alebo športovci z ministerstva vnútra," povedal pre TASR s tým, že je za prijatie zákona o športe, ktorý by urobil vo financovaní poriadok.