SME

Zomrel herec Ivan Palúch, filmový Adam Šangala

Herec, ktorý kedysi očaril Cannes, sa doma preslávil najmä stvárnením Adama Šangalu a princa Bajaju.

BRATISLAVA. Adam Šangala z rovnomenného historicko-dobrodružného televízneho z roku 1972 či princ Bajaja z rozprávky, ktorá bola v roku 1971 v Benátkach ocenená ako najlepší detský film. To boli hlavné postavy, cez ktoré diváci poznali Ivana Palúcha. V piatok náhle zomrel.

Správu zverejnila na svojom Facebooku RTVS potom, ako jej to potvrdili dva zdroje blízke hercovej rodine.

Pre TASR to následne potvrdila aj jeho družka Ida Mušková. Herec bol hospitalizovaný v martinskej nemocnici od pondelka (29.6.), podľa Muškovej mal nález na pľúcach.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes mal ísť so mnou domov, ešte večer sme spolu volali a cítil sa dobre, zomrel náhle," povedala pre TASR Mušková.

Prečítajte si tiež:

Prečítajte si tiež:

Ivan Palúch: Bolo to prosto báječné

Nedávno mu venovali pamätnú dlaždicu Tento rok oslávil 75. narodeniny a len nedávno mu venovali pamätnú dlaždicu pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava v Bratislave, v roku 2008 ho ocenila aj na Art Filme v Trenčianskych Tepliciach.

Jeho kariéra bola na konci šesťdesiatych rokov strmá. Český režisér František Vláčil ho obsadil do náročného filmu Markéta Lazarová. V juhoslovanskom filme Čoskoro bude koniec sveta bola jeho hereckou partnerkou Annie Girardot. Známy nemecký režisér Volker Schlöndorff ho obsadil zas do historického filmu Michael Kohlhaas.

SkryťVypnúť reklamu

Obe posledné menované snímky boli nominované na Zlatú palmu v Cannes, takže sa Palúch v tom čase dostal medzi svetové herecké hviezdy. Komunistický režim mu však nedovolil viac pracovať v zahraničí. Jeho nekonformné postoje voči sovietskej okupácii viedli nakoniec v roku 1974 aj k zákazu hrať v divadle či vo filme.

V osemdesiatych rokoch mu opäť umožnili hrať v menších úlohách, neskôr pôsobil aj v Divadle Jozef Gregora Tajovského vo Zvolene. K svojim slávnym začiatkom sa však herec už nikdy profesionálne nevrátil.

Herectvo musel opustiť Ivan Palúch sa narodil 20. júna 1940 do divadelníckej rodiny vo Zvolene. Jeho otec bol zakladateľom súboru Detvan. Palúch začal študovať herectvo, ale pre šeroslepotu musel po druhom ročníku školu opustiť. Herectvu sa však venoval i naďalej a nakoniec sa vďaka vynikajúcemu priestorovému cíteniu pohyboval v tme lepšie než ostatní herci. V roku 1960 sa stal členom Krajského divadla v Spišskej Novej Vsi.

SkryťVypnúť reklamu

O tri roky neskôr účinkoval v Činohre Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Od 70. rokov sa však na divadelných doskách nesmel objavovať.

"V roku 1974 ma v Prahe zo dňa na deň prestali zdraviť ľudia, radšej prechádzali na druhú stranu ulice. Dostal som absolútny zákaz hrať divadlo v celej ČSSR, aj zákaz hrať vo filme," prezradil v rozhovore pre TV OKO. V hereckej kariére pokračoval až v roku 1986 vo zvolenskom Divadle Jozefa Gregora Tajovského. Hrával i v pražskom Divadle na Zábradlí. Dvanásť rokov zákazu a tri roky nakrúcania v zahraničí mu úradníci pripomenuli, keď odchádzal do penzie. Ako svetoznámy herec sa mohol "pochváliť najmenším dôchodkom na svete".

Najväčšiu slávu a svetové uznanie priniesol Palúchovi film. V roku 1967 ho František Vláčil obsadil do legendárnej snímky Markéta Lazarová. Po boku Magdy Vášáryovej a Vlastimila Harapesa si zahral Adama Jednoručku. Rolu "vyfúkol" českému hercovi Janovi Třískovi.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy 27-ročný herec získal od Vláčila obrovské herecké skúsenosti. „Všetko to, čo dal mladučkej Magde, mne a Harapesovi, sme neskôr zužitkovali. Dal nám takú školu, že keby sme desať rokov chodili na VŠMU, tak z tých okresných umelcov, čo tam učia, nám to nikto nedá,“ povedal.

Dal si vodku so Sharifom Rok po filmovom debute si Palúchov talent všimol juhoslovanský režisér Aleksandar Petrovič. Zveril mu hlavnú úlohu vo filme Skoro bude koniec sveta (1968), a to po boku slávnej francúzskej herečky Annie Girardot. Ako si zaspomínal vo viacerých rozhovoroch, s Aničkou, ako ju volal, sa mali veľmi radi, a dodnes nezabudol na krásne zoznámenie. Neodolateľná Annie bola totiž prvá osoba, ktorú uvidel po prebudení sa v Belehrade.

Spolu s ňou mal v roku 1969 možnosť ako jediný československý herec kráčať po červenom koberci v Cannes. Na prestížnom filmovom festivale mu premietali tri snímky. Palúcha spoznávali svetové filmové hviezdy a jeho fotografiami bolo posiate celé Cannes.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Francúzsku sa zoznámil aj s egyptským hercom Omarom Sharifom, ktorý je tento rok takisto laureátom ceny Hercova misia. Stretli sa v kasíne a dali si spolu ľadovú vodku s tonikom „Keď sme sa lúčili, dal mi svojho motýlika na pamiatku. Bol to žoviálny, prekrásny človek, čím sa potvrdzuje moja životná skúsenosť, že čím väčší umelec, čím väčší človek, tým je jednoduchší, milší, priamejší,“ povedal o Sharifovi.

Zostali mu postavy partizánov Ivan Palúch začínal svoju kariéru veľmi sľubne a rýchlo sa preslávil v zahraničí. Po návrate do socialistickej reality naňho však čakalo nemilé prekvapenie a dvanásťročný zákaz. Ešte predtým spolupracoval s nemeckým režisérom Volkerom Schlöndorffom na filme Michael Kohlhaas - Der Rebell (1969).

Zahral si v známej rozprávke Princ Bajaja (1971) v réžii Antonína Kachlíka, vo filmoch Vlak do stanice Nebe (1972) Karla Kachyňu, Morgiana (1972) Juraja Herza, Krčmársky kráľ (1972) Jozefa Medveďa, Kaňon samé zlato (1972) Zdeňka Sirového či Javor a Juliana (1972) Štefana Uhera.

SkryťVypnúť reklamu

V pamäti slovenských divákov však asi najviac utkvel ako nezabudnuteľný Adam Šangala (1972) v rovnomennom televíznom seriáli Karola Spišáka. Neskôr sa objavil v snímkach Pacho, hybský zbojník (1975) Martina Ťapáka, Demeterovcoch (1976) Karola Spišáka, Signum Laudis (1980) Martina Hollého a Miloša Kohouta, Ja milujem, ty miluješ (1980) Dušana Hanáka, Noční jazdci (1981) Martina Hollého, Iná láska (1985) Dušana Trančíka či Nevera po slovensky (1981) a Perinbaba (1985) Juraja Jakubiska. Už sa však nemohol blysknúť v hlavných úlohách a zostali mu len malé postavy filmových partizánov.

Prečítajte si tiež:

Herec Ivan Palúch: Už môžem spokojne zomrieť

//

***Zomrel herec Ivan Palch***Pre RTVS to potvrdili dva zdroje blzke jeho rodine. Preslvil sa stvrnenm Adama ...

SkryťVypnúť reklamu

Posted by Spravodajstvo RTVS on 3. júl 2015

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 399
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 581
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 238
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 842
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 432
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 263
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 843
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 359
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alex Ovečkin sa raduje z gólu

Washingon na domácom ľade zdolal Chicago.


TASR
Martin Fehérváry

Obranca Washingtonu si prípisal 25. bod v sezóne.


Sportnet, TASR
Proti Dávidovi Ďurišovi z MŠK Žilina zasahuje brankár Dominik Takáč a Guram Kašia (Slovan), v zápase Niké ligy.

Slovan trikrát za sebou so Žilinou prehral. A čo teraz?


ONLINE: Kvalifikácia na Veľkú cenu Japonska 2025 dnes LIVE.

Sledujte ONLINE prenos z kvalifikácie na Veľkú cenu Japonska 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


SkryťZatvoriť reklamu