BRATISLAVA. Úroveň spolupráce občanov pri odhaľovaní korupčných trestných činov je nízka. Je to najmä preto, lebo z korupcie často profitujú obe strany, teda podplácaný aj podplácajúci.
Uvádza sa to v správe o činnosti prokuratúry za minulý rok, ktorú v piatok v pléne Národnej rady predstavil generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
"Možnosti polície pri odhaľovaní korupcie sú potom bez spolupráce občanov výrazne obmedzené," uvádza sa v dokumente. Podľa prokuratúry k zlepšeniu stavu odhaľovania nepomohlo ani zriadenie tzv. protikorupčnej linky na Generálnej prokuratúre. "Naopak, dochádza k preťažovaniu tejto linky, a to rôznymi neodôvodnenými hlasovými podaniami občanov, ktoré v drvivej väčšine nemajú žiadnu súvislosť s korupčnou trestnou činnosťou," upozorňuje Čižnár.
Najviac korupcie v zdravotníctve
V správe sa tiež uvádza, že počet trestných činov korupčného charakteru v roku 2014 oproti roku 2013 mierne poklesol. Najčastejšie sa vyskytujúcimi korupčnými trestnými činmi boli trestný čin podplácania a trestný čin prijímania úplatku, ktorý bol často spáchaný v súbehu s trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Korupcia bola najčastejšie odhaľovaná v zdravotníctve, kde ide najmä o korupciu v prípadoch lekárov tzv. prvého kontaktu. Podpláca sa najmä pri vydávaní dokladov o práceneschopnosti, resp. o jej predlžovaní.
Ďalšiu významnú oblasť predstavovala korupčná trestná činnosť príslušníkov Policajného zboru, najmä v oblasti riešenia priestupkov v doprave. Nakoľko sa v roku uskutočnili prezidentské aj komunálne voľby, prvýkrát sa vyskytli aj prípady volebnej korupcie.
Kritika poslancov
Niektorí opoziční poslanci kritizovali, že správa o činnosti prokuratúry sa korupcii venuje málo.
"Korupcia ako jeden z najväčších problémov na Slovensku v správe chýba. Korupcia však má veľké rozmery a býva prepojená aj s politickými špičkami. Nič z toho však nebolo napriek podnetom či indíciám dokázané. Občania očakávajú výsledky, tie zatiaľ nie sú," skonštatoval podpredseda KDH Pavol Zajac.
Za nedostatočné považuje informovanie o korupcii aj Miroslav Kadúc (OĽaNO). Poslanec však berie na vedomie Čižnárovo vysvetlenie, že korupciu má na starosti špeciálna prokuratúra na čele s Dušanom Kováčikom. Ten síce je Čižnárovi podriadený, má však značnú mieru autonómie.
Objektívna kontrola represívnych zložiek podľa Galka neexistuje
Galko apeloval na generálneho prokurátora, aby sa zasadil ovyšetrenie kauzy tunelovania Vojenskej spravodajskej služby.
BRATISLAVA. Objektívna kontrola represívnych zložiek podľa poslanca za SaS Ľubomíra Galka neexistuje. Vypovedá o tom podľa exposlanca obrany napríklad „strašné svinstvo“, ktoré sa stalo Gáborovi Grendelovi pred minuloročnými komunálnymi voľbami, keď kandidoval na post starostu bratislavského Starého Mesta.
Na Grendela prišlo mesiac pred voľbami anonymné trestné oznámenie, na základe ktorého vyšetrovateľ týždeň pred hlasovaním začal voči Grendelovi viesť trestné stíhanie vo veci daňového podvodu.
„Toto stíhanie ho stálo starostovskú stoličku,“ konštatoval Galko s tým, že Grendel prehral o 25 hlasov. Skutočnosť, že Grendela neskôr rehabilitoval samotný generálny prokurátor Jaromír Čižnár, keďže pochybili vyšetrovateľ aj prokurátor, už Grendelovi podľa Galka nijako nepomôže.
Galko v rozprave k správe o činnosti prokuratúry za rok 2014 apeloval na generálneho prokurátora, aby sa zasadil o spravodlivé vyšetrenie kauzy tunelovania Vojenskej spravodajskej služby, ktoré sa podľa exministra obrany stalo počas prvej vlády Roberta Fica.
Exminister obrany považuje za tristné kroky špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý zastavil žiadosť o zbavenie mlčanlivosti bývalého agenta SIS Petra Holúbka, z jeho bytu tajná služba údajne odpočúvala byt z kauzy Gorila. „Pokladám to za absurdné,“ dodal.
sita