e. Možno si to niekto podobne predstavuje, ale princíp nefunguje. Určite nie v politike.
Dôvera je vzácny kov. Vydestiluje sa skúsenosťou a siaha iba do výšky kreditu, ktorý dotyčný svojimi skutkami v minulosti získal. Rusko by sa mal teda najprv sám seba pýtať, či je jeho konto dôvery natoľko vysoké, že si môže nárokovať nezaujaté prístupy. Je nelegitímne, ak by mal niekto dokonca obavy, napríklad z jeho bývalých kontaktov na inojazyčné kruhy? Anamnéza predsedu ANO je otvorená kniha.
Istý stupeň dôvery však partneri Ruskovi prepožičali, keďže koalícia s ANO bola uzavretá. Apriórne výhrady a podozrenia voči ANO, ktoré sa od počiatkov šírili z kuloárov ostatných strán, preto mohli počkať. Aspoň kým sa neukáže lapidárny skutkový podklad. Delenie na „mazákov“ a „bažantov“ v koalícii tiež nemohlo veci prospievať. Ak teda Ruska prenasleduje mánia, že ho ktosi špehuje, je to síce jeho chyba, ale nikto sa nesnažil, aby sa cítil v spolku komfortnejšie. Skôr naopak, najmä úder proti zákonu o verejnej službe bol mimo základných noriem koaličného spolužitia.
Rusko sa však ani náhodou nemôže sťažovať, že je jediný, komu sa dôvery od partnerov nedostáva. Nech si položí ruku na srdce - začal by vôbec celé toto predstavenie, keby neexistoval v priestore ANO široký konsenzus, že kresťania chcú cez silové rezorty ovládnuť štát a vytláčať na okraj diania liberálov a ateistov? A nie je v KDH, ANO i SDKÚ stále prevažujúca mienka, že nech SMK robí čokoľvek, vždy jej ide iba o zvýšenie maďarského vplyvu na juhu a skrytý autonomizmus? A tak ďalej - môžeme si vybrať ľubovoľný pár v koaličnej štvorke, uvidíme vzťahy zaťažené nielen nedôverou, ale aj predsudkami krížom-krážom.
Koalície nebývajú milostnými romancami, sú iba spojenectvami záujmov a predstáv o štáte. Prvok dôvery je preto dôležitý v akejsi elementárnej miere. Zvyšok by mali pokryť pevné dohody a jasné pravidlá. Práve toto chýba v prvom rade, až v druhom zodpovedajú za súčasnú situáciu subjektívne vnemy.

Beata
Balogová
