
Riaditeľ SIS Vladimír Mitro prišiel poslancom údajne povedať, kto odpočúval Pavla Ruska. Informácia však ostala utajená a s novinármi sa Mitro nerozprával. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Výbor sa stretol pre článok v britskom prestížnom magazíne Jane‘s intelligent digest a poslanci sa pýtali aj na údajné odpočúvanie Pavla Ruska. „Rokovanie bolo podrobné,“ povedal podpredseda Smeru Boris Zala. „Výbor odmieta použitie tohto článku ako nátlak na zmeny v SIS. Napriek tomu, že som opozičným politikom, SIS sme podržali.“
K odpočúvaniu Pavla Ruska výbor nezaujal žiadne stanovisko. „Riaditeľ SIS nás informoval, že SIS sa na tejto kauze nezúčastnila.“ Na otázku SME, či mu verí, Zala odpovedal: „Nepochybne áno.“ Mitro ich vraj informoval, kto Ruska odpočúva, ale pre utajenie to Zala nemôže povedať.
Predseda výboru za HZDS Viliam Soboňa aj Peter Muránsky z KDH však tvrdili, že Mitro nič také nepovedal.
Výbor pozve na svoje najbližšie rokovanie aj samotného Ruska. „Aby nás informoval a aby sme mali správy z prvej ruky,“ povedal Zala. Takisto dodal, že správna otázka na SIS by bola, prečo sa na tejto kauze nezúčastnila.
Poslanci sa rozprávali o tom, že na Slovensku je niekoľko orgánov, ktoré môžu odpočúvať, napríklad aj colníci. „Dokonca si myslím, že SIS to má najťažšie,“ dodal Viliam Soboňa.
Soboňa neverí informáciám z článku britského časopisu. Pri organizovanom zločine je vraj normálne, že SIS spolupracuje s ruskou tajnou službou. „Čo sa týka nelegálneho vývozu zbraní, je pochopiteľné, že SIS o tom vie, lebo musí tieto obchody odkrývať.“
Podľa Soboňu na rokovaní výboru padli rôzne alternatívy: „Môže ísť o snahu poškodiť národné záujmy Slovenska alebo mocenský boj niektorých zoskupení, ale nie sú žiadne dôkazy.“ Britský časopis totiž napísal, že súčasná SIS je ako za Ivana Lexu.
O dôveryhodnosti Mitra ako osoby vraj poslanci nehovorili. „Ide o Slovenskú informačnú službu, nie o jej riaditeľa,“ povedal Soboňa.
(mož)