SME

Každý piaty Slovák je závislý od počítača a internetu, vyšlo v prieskume

Závislosť od moderných technológií najviac ohrozuje ľudí vo veku od 14 do 34 rokov.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FOTOLIA)

BRATISLAVA. Významná časť populácie na Slovensku sa bez počítačov, internetu či mobilu nedokáže zaobísť. Ako ukázal celoslovenský prieskum Inštitútu pre verejné otázky (IVO), každý piaty Slovák je závislý od počítača a internetu.

Výsledky prieskumu agentúre SITA poskytol projektový koordinátor inštitútu Ján Bartoš. Bez mobilu či smartfónu by nedokázalo vydržať ani jeden deň 36 percent opýtaných, bez notebookov, tabletov či internetu 21 percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

IVO prieskum spravil na vzorke 1 083 respondentov starších ako 18 rokov, je súčasťou dlhodobého projektu Digitálna gramotnosť na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac ohrození mladí

Závislosť od moderných informačných a komunikačných technológií najviac ohrozuje mladých ľudí vo veku od 14 do 34 rokov - študentov, vysokoškolsky vzdelaných podnikateľov a ľudí, ktorí sa živia duševnou, nie manuálnou prácou.

Rôzne symptómy závislosti si podľa prieskumu všimlo na svojich príbuzných, známych či kamarátoch 35 percent respondentov. Závislí napríklad zabúdajú jesť a piť, často ich bolí hlava, nemôžu dobre spať alebo si nestíhajú plniť svoje povinnosti.

Zistenia tiež ukázali, že závislosť začína byť celospoločenským problémom, čo je vidieť najmä v náraste intenzity využívania internetu. V roku 2013 ho využívalo intenzívne, a teda denne, 31 percent ľudí nad 14 rokov, dnes to je 49 percent.

Bežné sú jedna až dve hodiny

Bežne strávený čas na internete je jedna až dve hodiny, no závislí ľudia na ňom denne trávia viac ako tri hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

"Nastáva obdobie, keď budeme skôr hľadať odpovede na to, aký čas strávený v kyberpriestore je ešte únosný a ako ho obsahovo naplníme. Nie je však vylúčený ani reverzný trend, keď sa časť populácie od moderných technológií odpúta. Buď z dôvodu presýtenosti, hľadania alternatívneho spôsobu života alebo reakciou na čoraz agresívnejšie praktiky štátu a rôznych korporácií zasahujúcich do súkromia jednotlivca," uviedol autor projektu Marián Velšic.

Zatiaľ však význam informačných technológii v bežnom živote ľudí stúpa. Za desať rokov vzrástol podiel tých, ktorí tvrdia, že informačné technológie zohrávajú v ich životoch "veľmi" alebo "skôr významnú“ úlohu z 51 na 61 percent.

Ich dôležitosť si začínajú uvedomovať aj skupiny, ktoré patrili dlhodobo k "digitálne zaostávajúcim“ ako napríklad generácia štyridsiatnikov, päťdesiatnikov alebo obyvatelia vidieka. Pozitívne zmeny vidno najmä v postoji ľudí k nakupovaniu cez internet, internetbankingu či inzerovaniu ako aj ku komunikácii s inštitúciami a úradmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najvážnejšie problémy

Medzi najzávažnejšie problémy spôsobené počítačmi a internetom patrí podľa ľudí nedostatok fyzickej aktivity, kyberkriminalita, vzájomné odcudzenie ľudí a strata osobných kontaktov a nebezpečný – škodlivý obsah na internete.

Naopak, relatívne nízky prah citlivosti majú ľudia napríklad v prípade straty schopnosti premýšľať vlastnou hlavou pre spoliehanie sa na "moderné stroje“, toto vidí ako problém 16 percent respondentov, závislosť na kyberpriestore 17 percent či "digitálnu priepasť“ medzi ľuďmi šesť percent.

"Zaujímavé zistenie je, že intenzívne diskusie na tému internetu, osobnej slobody a ľudských práv, ktoré prebiehajú v západných krajinách, na Slovensku príliš nerezonujú. Strata súkromia zapríčinená sledovaním aktivít a zvyklostí ľudí na internete, komunikácia na sociálnych sieťach, zverejňovanie osobných údajov a monitorovanie ich pohybu na verejných miestach je vážnym problémom iba pre 17 percent Slovákov," dodal autor projektu.

SkryťVypnúť reklamu

Prispôsobovanie sa

V súčasnosti sa podľa prieskumu Inštitútu pre verejné otázky informačným a komunikačným technológiám bez väčších problémov prispôsobuje 60 percent Slovákov nad 14 rokov.

Pozitívne podľa IVO je, že výrazný nárast podielu tých, čo sa učia a prispôsobujú ľahko, bol zaznamenaný najmä medzi ľuďmi strednej generácie, ľuďmi s nízkym vzdelaním či u manuálne pracujúcich.

Takmer každý šiesty človek na Slovensku sa prispôsobuje a učí "skôr ťažko“ alebo "veľmi ťažko“. V rebríčku najväčších problémov sú nielen sofistikované zručnosti, ale aj také, ktoré sú dnes považované za užívateľsky bežné.

Väčšina z týchto ľudí má problém s inštalovaním programov a nastavovaním ich základných funkcií, so sťahovaním a odosielaním rôznych súborov a údajov cez internet alebo používaním externých zariadení ako tlačiarne, USB pamäte či prenosné disky.

SkryťVypnúť reklamu

Ako však z prieskumu tiež vyplynulo, napriek pozitívnemu trendu zlepšovania digitálnych zručností sa štvrtina populácie odmieta učiť a prispôsobovať moderným technológiám.

Hlavným dôvodom je okrem sťaženého prístupu k počítačom a internetu najmä to, že títo ľudia nepociťujú významnejší tlak okolitého prostredia, aby sa s modernými technológiami naučili pracovať. V tejto skupine sú najčastejšie ľudia nad 60 rokov, nízko vzdelaní, nezamestnaní, ľudia zo sociálne slabých domácností a obyvatelia najmenších obcí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  2. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  3. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  4. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 188
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 048
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 860
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 784
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 609
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 404
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 061
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 828
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovensko - Kanada: ONLINE prenos zo zápasu skupiny A na MS v hokeji do 18 rokov 2025 (MS U18).

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu MS v hokeji do 18 rokov 2025: Slovensko U18 - Kanada U18.


Fínski hokejisti oslavujú gól.

Z víťazstva sa tešili aj Nemci, ktorí zdolali výber Rakúska.


TASR
Hráč Prešova Jakub Suja dvíha nad hlavu pohár počas osláv.

Prešovčania boli najväčší favoriti sezóny a potvrdili to už v základnej časti a neskôr aj v play-off.


TASR
Slovenský futbalista Leo Sauer vo farbách holandského NAC Breda.

Slovenský futbalista zaznamenal siedmy presný zásah v tejto sezóne v Eredivisie.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu