Moldava nad Bodvou 22. januára (TASR) - Obavy z konfliktov pri vyplácaní dávok sociálnej pomoci podľa novelizovaného zákona sa nenaplnili v okrese Košice - okolie. Potvrdzujú to skúsenosti z vysunutého pracoviska odboru sociálnych vecí v Moldave nad Bodvou, ktorý vybavuje sociálnu agendu pre 26 obcí, pričom 75 percent z 3600 poberateľov dávok sú Rómovia.
Doteraz nemali na úrade kvôli upravenej výške dávok žiadny konflikt, aj keď nápor na pracovníčky, najmä kvôli informáciám o dôvodoch znižovania, je značný, uviedla dnes pre TASR vedúca pracoviska Marta Molnárová. Za stránkový deň vybavia do 150 ľudí z Moldavy nad Bodvou, i klientov prichádzajúcich autobusmi z okolitých obcí na úrad, ktorý im poskytuje aj poradenský servis. Pri výpočte dávok a príprave rozhodnutí pracujú aj v nadčasoch a počas víkendov. Slovné výpady voči pracovníčkam nie sú zriedkavosťou, polícia však doteraz zasahovať nemusela.
Podľa Molnárovej sa úprava sociálnych dávok smerom dolu nedotkla ani tak viacdetných rómskych rodín ako mladých ľudí, ktorí skončili strednú či vysokú školu a nenašli si zamestnanie, alebo plnoletých osôb so základným vzdelaním. Len u jednej rómskej rodiny so siedmimi deťmi poklesla sociálna pomoc o 650 korún, u ďalších rodín, kde je výška sociálnej pomoci limitovaná sumou 10 500 korún, je to v priemere o 150 korún. U mladých ľudí bez prvého zamestnania klesla dávka z 1965 na 1450 korún. Stáva sa, že odchádzajú za prácou do zahraničia alebo pracujú načierno.
Na každé zníženie sociálnej dávky, najmä v súvislosti so zvyšujúcimi sa životnými nákladmi, podľa skúseností pracovníčok úradu reagujú poberatelia citlivo a hľadajú spôsob, ako ho kompenzovať. Viac ako predtým si vybavujú napríklad príspevok na bývanie. Finančnú situáciu si tak môžu vylepšiť Rómovia, ktorí bývajú v legálne postavených stavbách a platia riadne domovú daň. Takéto rodiny dostanú často viac ako pred novelou zákona o sociálnej pomoci. Pri všetkých problémoch a dopadoch, ktoré priniesla novela, vidí Molnárová pozitívum najmä v tom, že nabáda rómske rodiny zamýšľať sa na tým, koľko detí môžu vychovať a motivuje k plánovanému rodičovstvu.
Upozornenie: Obrazová redakcia TASR vydáva k správe fotomateriál.