BRATISLAVA 8. júla (SITA) – Začleniť najnovšie pravidlá EÚ o znižovaní emisií skleníkových plynov do slovenskej legislatívy bolo dôvodom novelizácie zákona z roku 2009 o fluórovaných skleníkových plynoch, ktorú navrhlo Ministerstvo životného prostredia a ktorú v stredu schválila vláda.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ o fluórovaných plynoch sa začalo uplatňovať od 1. januára 2015. Keďže tieto plyny majú vysoký potenciál prispievať ku globálnemu otepľovaniu, cieľom nariadenia EÚ je preto chrániť životné prostredie predchádzaním a znižovaním ich emisií.
Prísnejšie limity
Prijatá novelizácia zákona upravuje povinnosti osôb, ktoré nakladajú s fluórovanými skleníkovými plynmi, ako aj požiadavky na výrobky a zariadenia, ktoré tieto plyny obsahujú.
Sprísňuje napríklad limity aj kontroly únikov týchto plynov. Vymedzuje tiež požiadavky týkajúce sa evidencie a poskytovania údajov o týchto plynoch a výrobkoch, a spresňuje niektoré sankcie za porušenie tohto zákona. Novela mení a dopĺňa aj zákon o živnostenskom podnikaní.
Nariadenie EÚ stanovuje pravidlá obmedzovania, používania a zneškodnenia fluórovaných plynov, ako aj výrobkov a zariadení, ktoré tieto plyny obsahujú.
Zabezpečuje, aby činnosti súvisiace s nakladaním s týmito plynmi a výrobkami vykonávali len osoby, ktoré sú držiteľmi certifikátu o odbornej spôsobilosti.
Zníženie emisií
EÚ pristúpila k úprave nariadenia na základe Rámcovej dohody OSN o zmene klímy, podľa ktorej majú rozvinuté krajiny do roku 2050 znížiť emisie skleníkových plynov o 80 až 95 percent oproti roku 1990 tak, aby nárast teploty nepresiahol dva stupne Celzia.
Fluórované skleníkové plyny sa používajú najmä v chladiacich a klimatizačných zariadeniach, ale aj v elektrotechnickom priemysle či ako hnacie plyny v sprejoch. Aj keď sa v ovzduší vyskytujú len vo veľmi nízkych koncentráciách, k otepľovaniu prispievajú až 14 percentami.