BRATISLAVA. Zosúladenie slovenskej legislatívy so smernicou Európskeho parlamentu (EP) z augusta 2013 je hlavným cieľom nariadenia o environmentálnych normách kvality v oblasti vodnej politiky, ktoré v stredu prijala vláda.
Smernica EP rozširuje zoznam takzvaných prioritných látok, ktoré sa monitorujú a kontrolujú v povrchových vodách EÚ. Zoznam sa rozšíril z 33 na súčasných 45 týchto znečisťujúcich látok, ktoré predstavujú riziko znečistenia povrchových
Nariadenie vlády tiež stanovuje pre novozaradené prioritné látky environmentálne normy kvality (ENK), ktoré určujú ich maximálne povolené koncentrácie vo vode. Revidované ENK by sa mali po prvýkrát zohľadniť v plánoch manažmentu povodia na obdobie rokov 2015 až 2021.
Novo identifikované prioritné látky a ich ENK by sa budú brať do úvahy pri vypracovaní programov monitorovania a opatrení na dosiahnutie environmentálnych cieľov.
ENK stanovujú maximálnu koncentráciu jednotlivých znečisťujúcich látok vo vode a v sedimentoch. Tieto koncentrácie sa nesmú za účelom ochrany životného prostredia prekročiť.
Nástrojom na dosiahnutie ENK na úrovni členských štátov sú plány povodí. Schválené opatrenia novelizujú rámcovú smernicu EÚ o vode z roku 2010, ktorá je hlavným nástrojom vodnej politiky Únie.