Bratislava 22. januára (TASR) - Slováci, ktorí vykonávajú trest odňatia slobody v niektorom zo zmluvných štátov Európskeho dohovoru o dohľade nad podmienečne odsúdenými alebo podmienečne prepustenými páchateľmi, budú mať možnosť podmienečného prepustenia. Po návrate na Slovensko budú ich správanie monitorovať slovenské orgány a v prípade, že sa osoba v skúšobnej dobe neosvedčí, budú môcť nariadiť výkon nevykonaného zvyšku trestu odňatia slobody.
Signatármi dohovoru, ktorého prijatie dnes odsúhlasil vládny kabinet, sú členské štáty Rady Európy. Je to Albánsko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Luxembursko, bývalá juhoslovanská republika Macedónia, Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Taliansko, Ukrajina a Juhoslovanská zväzová republika. Okrem toho dohovor podpísali, ale zatiaľ neratifikovali Dánsko, Estónsko, Nemecko, Grécko, Malta a Turecko.
Európsky dohovor o dohľade nad podmienečne odsúdenými alebo podmienečne prepustenými páchateľmi, uzavretý v Štrasburgu 30. novembra 1964, umožňuje, aby zmluvný štát sledoval správanie odsúdeného v skúšobnej dobe a v prípade potreby aj vykonať zvyšok trestu.
Existencia takéhoto medzinárodného záväzku súčasne znamená, že súd odsudzujúceho štátu sa nemusí obávať uložiť cudzincovi podmienečný trest, resp. odsúdeného cudzinca z výkonu trestu podmienečne prepustiť, pretože vie zabezpečiť sledovanie správania odsúdeného v skúšobnej lehote v cudzine, ako aj zabezpečiť výkon zvyšku trestu, ak sa podmienečne prepustená alebo odsúdená osoba v skúšobnej dobe neosvedčila.
Hlavnou motiváciou pre návrh na uzavretie tohto dohovoru je neformálna dohoda s Českou republikou o koordinovanej ratifikácii tohto dohovoru oboma štátmi za účelom riešenia problémov, ktoré vznikajú vo vzájomných vzťahoch týchto štátov. Česká republika dohovor ratifikovala 10. apríla 2002 a platnosť pre ňu nadobudol 11. júla 2002.