BRATISLAVA. Medzinárodný inštitút ombudsmanov (IOI) vyzýva predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho, aby umožnil v pléne diskusiu o mimoriadnej správe verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej z roku 2013.
Podľa informácií agentúry SITA tak inštitút parlament vyzýva opäť po roku .
"Aby mohol ombudsman pomáhať parlamentu identifikovať a naprávať systémové zlyhania, musí ho byť počuť," píše sa v liste, ktorý šéfovi NR SR poslala prezidentka Európskeho regiónu Medzinárodného inštitútu ombudsmanov Irena Lipowicz.
Apelujú na Pellegriniho
Inštitút dostal niekoľko upozornení na to, že Jana Dubovcová má problémy predložiť parlamentnému plénu mimoriadnu správu za rok 2013 o situácii rómskej komunity na Slovensku.
"Žiadame vás preto, aby ste prehodnotili svoj postoj k tejto záležitosti, v právnom štáte je v záujme verejnosti plne rešpektovať a podporovať nezávislosť mandátu ombudsmana a jeho právomoc chrániť základné práva a slobody," píše sa v liste pre Pellegriniho.
To je podľa IOI dôležité najmä v prípade, že sú ohrozené etnické menšiny.
Medzinárodný inštitút ombudsmanov sa snaží podľa slov v liste naprávať krivdy spáchané štátnymi orgánmi na jednotlivcoch či na skupinách ľudí. Zvláštnu pozornosť pritom venuje najohrozenejším skupinám vrátane menšín.
"V demokraciách je preto bežné, že ombudsman hovorí s osobami pri moci otvorene a kriticky o záležitostiach dôležitých pre štát. Činnosť Jany Dubovcovej je preto vysoko cenená európskymi ombudsmanmi," informuje inštitút, ktorý má 160 členov v 90 krajinách.
Upozorňovali aj Pašku
V júni minulého roka dostal podobný list i vtedajší šéf parlamentu Pavol Paška. V ňom ombudsmani upozorňovali na to, že situácia na Slovensku vtedy podkopávala prácu slovenskej verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej.
Podkopávanie jej práce sa pritom medzinárodne podľa listu chápe ako dôkaz nedostatku rešpektu k právam občanov.
"Vyzývam vás na čo najrýchlejšie riešenie situácie a tým aj potvrdenie, že Národná rada podporuje demokraciu, ľudské práva a právny štát," uviedol v liste vtedajší prezident európskeho regiónu inštitútu Peter Tyndall.
Inštitút bol aj vlani podľa jeho slov znepokojený ťažkosťami, ktorým čelí slovenský ombudsman, pričom konštatuje, že táto inštitúcia je na Slovensku dobre etablovaná a v súlade s medzinárodnými pravidlami.
Národná rada totiž v roku 2013 vrátila Výročnú správu za rok 2012 na dopracovanie a nezahrnula mimoriadnu správu do agendy, čo je podľa skúseností ombudsmanov bezprecedentné.