Londýn 22. januára (TASR) - Skorumpovaní tohto sveta hľadajú miesta, na ktorých by sa ukryli pred investigatívnymi žurnalistami a ľuďmi upozorňujúcimi na problémy, konštatovala v dnes zverejnenej Globálnej správe o korupcii 2003 mimovládna organizácia Transparency International (TI). Súčasne vyzvala na reformu dohľadu nad mamutími spoločnosťami po škandále okolo amerického Enronu.
Organizácia známa každoročným zostavovaním rebríčka krajín podľa indexu vnímania korupcie v spoločnosti, sídli v Berlíne, avšak správu zverejnila v Londýne.
"Sloboda informácií nepostačuje. Akokoľvek profesionálne a presne je informácia spracovaná, korupcia bude naďalej prežívať bez bdelosti médií a občianskej spoločnosti a odvahy investigatívnych žurnalistov a informátormi," povedal predseda TI Peter Eigen. Správa konštatuje, že prístup k informáciám pre radových občanov je životne dôležitou ochranou pred korupciou a že nátlak na rozšírenie tohto prístupu je celosvetovým fenoménom.
Ústavné práva nezaručujú právo na slobodu informácií v praxi, je potrebná legislatíva na jej zabezpečenie, pokračuje správa. Konkrétne spomína Bosnu a Hercegovinu, Britániu, Kirgizsko, Poľsko a Juhoafrickú republiku, ktoré takéto zákony prijali od roku 2000.
TI presadzuje, aby spoločnosti ropného a banského sektoru deklarovali dane a platili odvody vládam, na území ktorých pôsobia, napríklad Angole, čo by malo byť podmienkou pre ich pripustenie k obchodovaniu na svetovej burze. Správa poznamenáva, že darcovské agentúry a spoločenské organizácie v rozvojovom svete požadujú úplné zverejňovanie rozpočtov a záväzok zakročiť proti korupcii. Darcovia podľa všetkého príliš často zásobovali tajné režimy pôžičkami a pomocou, pričom podrobnosti o nich zostali utajené pred občanmi, na pomoc ktorým boli očividne určené, pokračuje správa.
V konfliktných zónach v roku 2002 zomrelo podľa TI menej žurnalistov oproti predchádzajúcim rokom, avšak mocní tohto sveta naďalej ohrozujú tých, ktorí odhaľujú korupciu. Pri písaní o korupcii zahynuli žurnalisti v Bangladéši, Kolumbii, na Filipínach a v Rusku.
Ľudia, ktorí verejne upozornili na rozsiahlu korupciu, dosiahli v roku 2002 celosvetového uznania, keď magazín Time vyhlásil Cynthiu Cooperovú zo spoločnosti WorldCom, Coleen Rowleyovú z FBI a Sherron Watkinsovú z Enronu za osobnosti roka.
Správa TI konkrétne spomína aj francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca a jeho spolupracovníkov pre údajné korupčné aféry od 70. do 90. rokov, od ilegálneho financovanie jeho strany a predvolebných kampaní až po financovanie súkromných ciest.
Ďalším významným politikom, ktorého menuje, je taliansky premiér Silvio Berlusconi. TI o ňom píše, že "bojuje s vyšetrujúcimi sudcami". Spomína, že Berlusconi bol počas janovského summitu G8 zodpovedný za program boja proti medzinárodnému zločinu, avšak v okamihu, keď bol spolu s kolegami obvinený z korupcie a falzifikácie dokladov, premenil boj proti korupcii na boj proti vyšetrujúcim sudcom. Proti obom politikom viedla, respektíve vedie, justícia vyšetrovanie.
3 4 žab juh