SME

Volebné paradoxy do parlamentných volieb zo systému nezmiznú

Ministerstvo vnútra nepovažuje za vhodné pár mesiacov pred voľbami otvárať volebný zákon.

(Zdroj: Ilustračné SME - Tibor Somogyi)

BRATISLAVA. Volebné paradoxy do budúcoročných parlamentných volieb zo systému nezmiznú. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) pritom vlani pri prijímaní volebných kódexov avizoval, že sa témou bude zaoberať. Vlani na jeseň plánoval volebné zákony otvoriť opäť, k čomu ale nedošlo. Niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami to neurobí, a tak paradoxy neodstráni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Ministerstvo vnútra nepovažuje za vhodné pár mesiacov pred voľbami otvárať volebný zákon. Takáto úprava volebnej legislatívy je možná iba v prípade širokej politickej dohody, ku ktorej zatiaľ nedošlo," uviedla pre TASR kancelária ministra vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Volebné paradoxy

Volebné paradoxy vznikajú pri prepočítavaní volebných hlasov na poslanecké mandáty. V slovenskom volebnom systéme sa tvoria tak, že politická strana môže vo voľbách získať po prepočítaní hlasov viac poslaneckých mandátov, hoci iné strany dostali viac voličských hlasov.

Tému otvorili politici pri príprave volebných kódexov. O ich znení rokoval minister Kaliňák s opozíciou, s ktorou sa dohodol na viacerých zmenách. Odstránenie volebných paradoxov navrhoval pri schvaľovaní kódexov v parlamente Martin Poliačik zo SaS.

Minister Kaliňák avizoval, že sa témou bude zaoberať. Chcel nechať preveriť vzorec na prepočet poslaneckých mandátov. Jeho kancelária TASR v januári potvrdila, že otázku tzv. volebných paradoxov ministerstvo analyzuje.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornil bloger

Na problém upozornil aj Vladimír Dančišin vo svojom blogu, kde uviedol príklady volebných paradoxov.

"Predpokladajme, že by voľby v marci 2012 dopadli inak. Smer, SDKÚ, OĽaNO, SaS a Most by si výsledkovo polepšili. Smer by získal o 100 hlasov viac, SDKÚ o 500 hlasov viac, OĽaNO o 6-tisíc hlasov viac, SaS o 6-tisíc hlasov viac a Most o 7500 hlasov viac. Jedinou stranou, ktorá by si pohoršila, by bolo KDH. Prišlo by o 100 hlasov," písal v blogu.

V navodenej hypotetickej situácii by bolo podľa Dančišina možné očakávať, že ak už má prísť niektorá strana o jeden mandát, tak by to malo byť práve KDH.

"Opak je však pravdou. V uvedenom prípade by si - paradoxne - strana KDH ako jediná polepšila o jeden mandát," uviedol Dančišin príklad volebného paradoxu, ktorý vzniká pri prepočítavaní volebných hlasov na poslanecké mandáty.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 725
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 392
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 931
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 564
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 724
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 449
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 075
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 755
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pamätník na Námestí osloboditeľov v Košiciach.

Usmernenie ešte stále nedostali.


SITA 4
Pamätník Memoranda národa slovenského v Martine.

Výročie si pripomenuli predseda parlamentu aj ZMOS.


TASR 2

Na juhu sa očakávajú aj vysoké teploty.


TASR
Ilustračné foto.

Návštevnosť v kúpeľoch dosiahla úroveň spred pandémie.


TASR 2

Sportnet

Futbalisti FC Spartak Trnava.

S už bývalými zverencami sa prišli rozlúčiť aj Michal Gašparík s asistentom Mariánom Hodulíkom.


TASR
Kapitán Portugalska Cristiano Ronaldo.

Táto kapitola sa skončila. Príbeh? Ten sa stále píše, uviedol v príspevku na sociálnej sieti.


TASR
Francúzsky futbalista Kylian Mbappé.

Francúzsky futbalista strelil za Real Madrid 43 gólov vo všetkých súťažiach, no s klubom nezískal žiadnu veľkú trofej.


Reuters
MFK Snina - OFK Baník Lehota pod Vtáčnikom: ONLINE prenos z finále play-off o postup do druhej ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z finále play-off o postup do druhej ligy: MFK Snina - OFK Baník Lehota pod Vtáčnikom.


SkryťZatvoriť reklamu