SME

Dohrou havárie stíhačiek je i prepúšťanie a odvolanie zodpovedných z funkcíí

Bratislava 22. januára (TASR)- Pri leteckých nehodách v slovenskej armáde - havárii dvoch stíhačiek MiG-29 ako i vrtuľníka Mi-17 zlyhal ľudský faktor, ...

Bratislava 22. januára (TASR)- Pri leteckých nehodách v slovenskej armáde - havárii dvoch stíhačiek MiG-29 ako i vrtuľníka Mi-17 zlyhal ľudský faktor, pričom boli porušené zásady bezpečnosti.

Vyplýva to zo záverov odbornej vyšetrovacej komisie, ktoré dnes zverejnil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Cerovský. Z vyšetrovania vyplýva, že zodpovední funkcionári nevenovali dostatočnú pozornosť leteckému výcviku, jednotlivým druhom zabezpečenia a riadenia lietania. Po realizácii opatrení na skvalitnenie leteckého výcviku a odstránení nedostatkov zistených pri vyšetrovaní nehôd povolil Cerovský od utorka letecký výcvik vo vzdušných silách.

SkryťVypnúť reklamu

Pri nehode stíhačiek z novembra minulého roku, pri ktorej zahynul jeden z pilotov, bola prekročená povolená rýchlosť zblíženia lietadla stíhača s lietadlom - cieľom. Takisto nebola dodržaná minimálna vzdialenosť letu a výškový rozstup medzi lietadlami. Piloti nedostali od orgánov riadenia leteckej prevádzky rozkaz na zväčšenie vzdialenosti medzi lietadlami.

Vyšetrovacia komisia zistila, že systém organizovania prípravy na lietanie ako i rozboru medzi letmi a kontrolnej činnosti hlavných funkcionárov leteckej základne na vykonávaní leteckého výcviku bol nedostačujúci. V riadení letovej prevádzky boli porušené zásady bezpečnosti a nebola zabezpečená dôsledná súčinnosť v príprave pilotov a orgánov riadenia letovej prevádzky.

Trestno-právnym riešením nehody sa bude zaoberať vojenský prokurátor. Cerovský a veliteľ vzdušných síl Jozef Dunaj vyvodili z havárie personálne postihy, pričom jedného človeka prepustili zo služobného pomeru, troch odvolali z funkcie. Ďalším desiatim určili disciplinárne a finančné postihy. Jeden odišiel do zálohy na vlastnú žiadosť.

SkryťVypnúť reklamu

Pri leteckej nehode vrtuľníka MI-17, ktorá sa stala 24. decembra 2002 v Bosne a Hercegovine, neboli dodržané zásady prípravy a plánovania letu. Príčinou nárazu vrtuľníka do stožiaru elektrického vedenia bolo tiež neprispôsobenie sa aktuálnym poveternostným podmienkam počas vykonania letu. Nedostatkom bolo aj zníženie plánovanej výšky na trati letu pod minimálnu bezpečnostnú výšku vzhľadom na profil terénu a prekážky. Ďalšie vyšetrovanie bude pokračovať po zlepšení zdravotného stavu posádky. Veliteľ vzdušných síl navrhol aj vo vrtuľníkovej jednotke mierových síl SFOR prijať personálne opatrenia.

Zo záverov vyšetrovania vyplýva, že vo vzdušných silách sa treba zamerať na dodržiavanie zásad bezpečnosti pri vykonávaní leteckého výcviku, osobnú prípravu pilotov a riadenie leteckého výcviku. Potrebné je tiež zvýšiť osobnú zodpovednosť funkcionárov zodpovedných za letecký výcvik, jeho zabezpečenie a riadenie letovej prevádzky. Predpokladá sa tiež pravidelné a náročné vyhodnocovanie letov každého pilota, kontrolná činnosť hlavnými funkcionármi vzdušných síl a leteckých základní. Treba tiež prehodnotiť úroveň technického stavu lietadiel a vybavenia a prijať technické riešenia na zabránenie zlyhania leteckej techniky a cesty na jej modernizáciu v súlade s potrebami OS SR.

SkryťVypnúť reklamu

TASR informácie poskytol hovorca rezortu obrany František Kašický. *mab som NNNN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 808
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 290
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 032
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 037
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 622
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 385
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 462
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu