Bratislava 22. januára (TASR) - Korupcia je na Slovensku realitou a krajina s ňou má problémy. V reakcii na výročnú správu Transparency International - Global Corruption Report 2003 to uviedla programová riaditeľka Transparency International Slovensko (TIS) Daniela Zemanovičová. Autori správy za hlavné udalosti v boji proti korupcii na Slovensku označili prijatie zákona o verejnej službe a vytvorenie mimovládneho združenia Aliancia - Stop konfliktu záujmov. Zemanovičová upozornila, že napriek miernemu zlepšeniu v predchádzajúcich rokoch sa pozitívny vývoj zastavil. Najväčšou slabinou Slovenska je podľa nej neúčinná represívna zložka. Pretrváva situácia, že polícia, súdnictvo i prokuratúra nedokážu efektívne odhaliť a potrestať vinníka. K boju proti korupcii neprispieva ani zdĺhavý legislatívny postup. Príčinou je, že rôzne inštitúcie vyžadujú rovnaké informácie a svedok musí niekoľkokrát svedčiť.
V oblasti prevencie došlo podľa nej k istému posunu najmä z hľadiska poskytovania informácii. Edukačná činnosť, ktorá je tretím pilierom boja proti korupcii, by mala smerovať k tomu, aby si občan uvedomili, že korupciu platí z vlastných peňazí. Na Slovensku totiž absentuje aktívny prístup občana k veciam verejným. Odôvodnila to aj pochybnosťami občana, ktorý po ohlásení korupcie nevidí nápravu.
Tradične sú v boji proti korupcii najlepšie na tom severské krajiny, v ktorých má transparentnosť verejného života dlhoročnú tradíciu. Druhú skupinu tvoria ekonomicky vyspelé krajiny. Tretiu predstavujú transformujúce sa štáty. Zemanovičová to odôvodnila tým, že pri takej zásadnej zmene legislatívy a vzniku nových inštitúcií nemožno vygenerovať kvalitu. Do poslednej skupiny patria krajiny s diktátorským a autokratickým politickým systémom, ktoré majú zásadné problémy s demokraciu.