BRATISLAVA. Najviac občanov Slovenska v súčasnosti migruje do Českej republiky, nasleduje Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia či Írsko.
K novým migračným destináciám však patrí tiež Dánsko, Nórsko či Nový Zéland. Informuje o tom koncepcia štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí na obdobie rokov 2016 – 2020.
Materiál z dielne Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí je zverejnený na portáli právnych predpisov v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Od roku 2000 do roku 2014 sa počet Slovákov, ktorí pracujú v zahraničí, zvýšil takmer trojnásobne.
Presné údaje nie je možné určiť
"Súčasný rozsah a charakter migrácie je a bude významným faktorom formovania krajanských komunít v zahraničí a bude mať aj dosah na tvorbu a výkon štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí," píše sa v koncepcii.
Presné údaje o počtoch svojich krajanov v zahraničí nie je schopná exaktne určiť žiadna krajina, pričom ani Slovensko nie je výnimkou.
Pri poslednom sčítaní ľudu v roku 2011 žilo podľa oficiálnych údajov k 1. júnu 2011 v Česku 148-tisíc Slovákov, krajania však počet odhadovali na 350- až 400-tisíc.
V Chorvátsku ich žilo podľa sčítania 4 753, v Maďarsku 29 647, v Poľsku 3 500, v Rumunsku 17 199, v Srbsku 52 750 a na Ukrajine 6 700.
Majú aj folklórne súbory či festivaly
Slovenské národnostné spoločenstvá majú v krajinách, kde žijú, početné organizácie, spolky či záujmové združenia.
Majú tiež vlastné, relatívne autonómne výchovno-vzdelávacie inštitúcie od materských škôl až po stredoškolské vzdelávanie v slovenskom jazyku.
Vydávajú takisto vlastnú periodickú a neperiodickú tlač, majú miestne a regionálne múzeá, vedeckovýskumné pracoviská, galérie, folklórne súbory a festivaly či početné amatérske divadlá s bohatou tradíciou vrátane profesionálneho divadla.
Na západe a v zámorí sú súčasťou štátnej politky
Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí však v poslednom období vyhodnocoval i údaje o komunitách Slovákov v západnej Európe a v zámorí.
Tam nemajú Slováci status národnostných menšín, no sú neoddeliteľnou a rovnocennou súčasťou štátnej politiky.
Podľa oficiálnych údajov žije v Anglicku 90-tisíc Slovákov, v Írsku 24-tisíc, v Nemecku 21-tisíc a napríklad vo Francúzsku 8 500 a v Belgicku šesťtisíc občanov Slovenska.
V Argentíne žije podľa oficiálnych čísiel 24-tisíc našich krajanov, v Kanade 50 800, v Austrálii 15 400, na Novom Zélande 85 a v USA 560-tisíc.