SME

Na Chorvátskom fóre Lajčák diskutoval o migrácii aj energetike

Lajčák vysvetlil postoj Slovenska k riešeniu problému presídľovania utečencov, ktorí už sú na území únie a zdôraznil, že Slovensko je za prístup postavený na zodpovednosti a solidarite.

Miroslav Lajčák.Miroslav Lajčák. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA/DUBROVNÍK. O otázkach energetickej bezpečnosti, migrácie, aktuálnych medzinárodných témach, ale aj o blížiacom sa predsedníctve Slovenska v Rade Európskej únie diskutoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák s viacerými partnermi na sérii bilaterálnych rokovaní počas Chorvátskeho fóra v Dubrovniku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

S holandským rezortným kolegom Bertom Kondersom hovoril šéf slovenskej diplomacie najmä o prípravách oboch krajín na prebratie polročného predsedníctva v Rade Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Holandsko, Slovensko a Malta tvoria tzv. Trio po sebe nasledujúcich krajín, ktoré spoločne pripravujú program a priority pre agendu únie na 18 mesiacov.

Poukázal na potrebu ochrany hraníc

S ministrom Koendersom sa zhodli, že prípravy napredujú podľa plánu a dohodli kalendár ďalších krokov na úrovni štátnych tajomníkov, ministrov i premiérov. Vymenili si tiež názory na to, čo vnímajú ako najväčšie výzvy pre úniu i pre jednotlivé predsednícke krajiny.

Ministri sa zaoberali aj aktuálnymi európskymi otázkami ako je situácia v Grécku či riešenie migračnej krízy.

Lajčák vysvetlil postoj Slovenska k riešeniu problému presídľovania utečencov, ktorí už sú na území únie a zdôraznil, že Slovensko je za prístup postavený na zodpovednosti a solidarite.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň však poukázal aj na potrebu zlepšiť ochranu vonkajších hraníc únie i nutnosť riešiť príčiny migrácie, nielen jej následky.

Išlo o prvú bilaterálnu schôdzku oboch ministrov od októbra 2014, keď sa Koenders postavil na čelo holandskej diplomacie.

Energetická bezpečnosť je aj národnou

Minister zahraničia Lajčák v Dubrovníku rokoval aj s námestníčkou ministra zahraničných vecí USA Victoriou Nulandovou.

Prebrali hlavné otázky súčasného zahranično-politického vývoja s dôrazom na krízové oblasti ako je Sýria, Líbya a Ukrajina.

Pozornosť zamerali aj na dianie v krajinách západného Balkánu, Východného partnerstva a na bezpečnosť trans-atlantického priestoru.

Špecifickej oblasti energetickej bezpečnosti sa Lajčák venoval v rozhovore s osobitným vyslancom a koordinátorom amerického rezortu zahraničia pre otázky energetiky Amosom Hochsteinom.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja sa zhodli, že energetická bezpečnosť krajín úzko súvisí s národnou bezpečnosťou.

Šéf slovenskej diplomacie podčiarkol dôležitosť diverzifikácie zdrojov a trás najmä v prípade zásobovania krajín únie plynom a ropou a prezentoval projekt Eastring, ktorý má prispieť k väčšej nezávislosti štátov na východe a juhovýchode únie v oblasti zásobovania plynom.

S nórskym kolegom hovorili aj o Rusku

Na rokovaní s nórskym rezortným kolegom Borgem Brendem sa Lajčák sústredil na dianie na Ukrajine a vzťahy s Ruskom.

Ministri prediskutovali najnovší vývoj na východe Ukrajiny aj reformné úsilie ukrajinskej vlády.

Venovali sa tiež situácii v krajinách západného Balkánu, ktoré sa snažia získať členstvo v Európskej únii a kde sa v rámci predvstupovej pomoci intenzívne angažuje Slovensko, ale aj Nórsko, hoci nie je členom únie.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf rezortu diplomacie absolvoval aj stretnutie s kosovským vicepremiérom a ministrom zahraničných vecí Hašimom Thačim.

Lajčák zdôraznil, že pre naplnenie európskej perspektívy Kosova je dôležité pokračovanie reformného procesu ako aj pokrok v dialógu Prištiny a Belehradu o normalizácii vzťahov.

V Dubrovníku prebiehal 10. ročník Chorvátskeho fóra, kde predstavitelia viac ako 30 štátov a desiatky medzinárodných organizácií diskutovali o nových podobách rozvojovej pomoci.

Utečenecká kríza vo svete

Alexander Dobrindt.

Šéf rezortu vnútra tvrdí, že prísnejšie opatrenia na hraniciach sú potrebné.


TASR
Nemecký kancelár Friedrich Merz.

Kritici tvrdia, že obvinenie z antisemitizmu je nespravodlivo namierené proti moslimom a migrantom.


TASR 1
Súvisiace témy: Fórum, Miroslav Lajčák
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 547
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 319
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 706
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 560
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 671
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 631
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 215
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brad Marchand oslavuje víťazný gól Floridy.

Stav finálovej série NHL je po úvodných dvoch zápasoch v Edmontone 1:1.


a 1 ďalší
Srbský tenista Novak Djokovič opúšťa kurt po prehre v semifinále Roland Garros 2025.

Srbský tenista po zápase pobozkal svoju ruku a dotkol sa ňou antuky.


TASR
Kelvin Ofori, nová posila Slovana.

Nová posila Slovana je ako vrece s trikmi.


Slovenskí futbalisti.

Pozrite si TV program prípravného futbalového zápasu, v ktorom Slovensko čelí Grécku. Kde sledovať zápas?


SkryťZatvoriť reklamu