BRATISLAVA. Najvýraznejším problémom slovenského súdnictva sú prieťahy v konaní. Konštatuje to ministerstvo spravodlivosti v najnovšej Koncepcii stabilizácie a modernizácie súdnictva.
Dokument schválila v stredu vláda.
Ministerstvo pod vedením Tomáša Boreca si v strategickom dokumente kladie za cieľ zvyšovať dôveru verejnosti v súdny systém a úroveň vymáhateľnosti práva.
To prieťahy v konaní z jeho pohľadu bezprostredne ovplyvňujú. Fakt, že sú súdy pomalé v rozhodovaní, má pritom podľa rezortu viacero príčin.
Harabin predvídal v kauze advokáta Maukša oslobodenieČítajte
Chýba výpočtová technika
Súdy sú stále zavalené veľkým množstvom sporov z minulosti, sudcovia sú preťažení, slovenský právny poriadok nie je dostatočne stabilný a zaostáva aj materiálno-technické vybavenie i personálne obsadenie súdov, vypočítava príčiny prieťahov ministerstvo.
Priznáva, že na súdoch je stále málo výpočtovej techniky a je tu značná fluktuácia administratívneho personálu.
Súdy si tiež nevedia efektívne poradiť s nečinnosťou účastníkov konania a znalcov. Je potrebné prijať rôznorodé opatrenia - legislatívne, personálne aj materiálno-technické, vymenúva.
Problémom je i kvalita rozhodovania či presvedčivosť
Borecov rezort pritom zdôrazňuje, že nejde len právomoci štátnej správy súdnictva, ale opatrenia by mali mať aj povahu dlhodobého politického konsenzu.
"Pri jeho hľadaní bude potrebné nájsť dostatok politickej odvahy a apolitického prístupu k súdnictvu," píše sa v koncepcii.
Okrem prieťahov v konaní ministerstvo za základné problémy súdnictva označilo i kvalitu rozhodovacej činnosti súdov, presvedčivosť súdnych rozhodnutí a nestabilitu právneho poriadku.
Medzi krátkodobé opatrenia, ktoré treba prijať v tomto a nasledujúcom roku, zaradilo i prehodnotenie systému financovania súdov, ich kauzálnej príslušnosti a rozdelenia kompetencií pri ich riadení a správe.
Priemerná dĺžka konania sa skrátila
Podľa štatistiky ministerstva sa vlani súdy spomalili v rozhodovaní. Priemerná dĺžka občianskoprávneho súdneho sporu narástla na 12,1 mesiaca (11,3 mesiaca v roku 2013).
Predĺžilo sa rozhodovanie obchodných sporov na 14,6 mesiaca (14 mesiacov v roku 2013).
Vo veci starostlivosti o mladých súdy vlani konali v priemere sedem mesiacov (6,4 mesiaca v roku 2013).
K miernemu zlepšeniu došlo iba v prípade trestných vecí, kde sa priemerná dĺžka konania skrátila z 4,6 mesiaca v roku 2013 na 4,5 mesiaca v roku 2014.
Počet prerokúvaných vecí sa zvýšil o tretinu
Ústavný súd skonštatoval v priebehu roku 2014 porušenie základného práva sťažovateľov na prerokovanie vecí bez zbytočných prieťahov a na prerokovanie veci v primeranej lehote v 258 nálezoch.
Sťažovateľom priznal odškodnenie v celkovej výške 883 700 eur.
Súdna rada na svojom júnovom zasadnutí pripomenula, že sa o viac ako jednu tretinu zvýšil počet prerokúvaných vecí na súdoch.
"Možnosti sudcov prispieť k zmene tohto stavu sú obmedzené a ich vnútorné rezervy sú v reálnych možnostiach prípadov už vyčerpané," konštatovali členovia rady v uznesení.