ŽILINA. Koordinátori Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity navštívili Rómov na Bratislavskej ulici v Žiline. Na monitorovaciu návštevu prišiel minulý týždeň Ivan Mirga s kolegami Tomášom Ščukom a Michalom Reckým.
„Dávno sme v Žiline neboli, bol to bežný monitoring a maping. Dostal sa k nám aj podnet zvonku, že údajne mesto ide rušiť program terénnej sociálnej práce,“ uviedol pre Sme koordinátor Ivan Mirga.
Rokovali so zástupcom primátora Patrikom Gromom a vedúcou sociálneho a zdravotného odboru Slavomírou Brezovskou. Podľa hovorcu mesta Žilina Pavla Čorbu bolo cieľom návštevy sledovanie sociálnych a kultúrnych potrieb rómskej komunity.
Anonymný podnet sa nepotvrdil
Mesto Žilina zabezpečuje na Bratislavskej ulici terénnu sociálnu prácu a prevádzkuje nízkoprahové denné centrum pre deti a rodinu Na predmestí. V centre pomáhajú ako dobrovoľníci študenti Žilinskej univerzity a Vysokej školy zdravotníckej sv. Alžbety.
Realitou týchto dní je, že národný projekt Terénna sociálna práca v obciach končí v októbri 2015. Všetky zapojené samosprávy práve riešia, ako financovať obdobie medzi októbrom a novou výzvou v roku 2016. Chýbajú im peniaze na základné mzdy terénnych pracovníkov a náklady na činnosť komunitných centier.
„Zistili sme, že Mesto Žilina považuje prácu a činnosť terénnych sociálnych pracovníkov za pozitívnu. Vôbec sme nemuseli tento podnet riešiť,“ dodal rómsky koordinátor Ivan Mirga.
Aká je budúcnosť detí z Bratislavskej ulice?
Podľa koordinátora úradu splnomocnenca pre rómske komunity Ivana Mirgu bude Žilina pokračovať v terénnej práci bez prerušenia.
„Veľmi pozitívne opisovali práve činnosť terénnych pracovníkov, ktorí sú na Bratislavskej. Pýtali sa nás, čo bude ďalej s týmto programom, ako bude pokračovať a čo majú robiť. Získal som presvedčenie, že mesto pôjde do tejto práce aj po októbri 2015,“ priblížil Ivan Mirga z kancelárie úradu splnomocnenca v Spišskej Novej Vsi.
Časť komunity na Bratislavskej ulici žije v neistote pre plánovanú asanáciu dvoch bytoviek, ktoré prekážajú pripravovanej prekládke železničnej trate Bratislava - Košice.
"V súčasnosti čakáme na schválenie projektu na deratizáciu, dezinfekciu a dezinsekciu Bratislavskej ulice v hodnote 8 000 eur, postupne odstraňujeme množstvo odpadu zhromaždeného v celej lokalite a pripravujeme asanáciu dvoch bytoviek," vyjadril sa pre agentúru Sita zástupca primátora Žiliny Patrik Groma.
Ivana Mirgu radní presvedčili o svojich dobrých úmysloch s Rómami v meste.
"Viceprimátor spomínal, že Žilina je multikultúrne mesto, kde žijú rôzne národnosti a že majú vôľu starať sa o rómsku komunitu na Bratislavskej rovnako, ako sa starajú o iných občanov. To bola reč mesta Žilina," dodal Mirga.
Filmová projekcia spojená s diskusiou o spolunažívaní majority a Rómov v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie.
Na snímke žiaci ZŠ Hollého v Žiline, ktorú navštevujú prevažne deti z Bratislavskej ulice. Foto Ingrid Ďurinová

Beata
Balogová
