- Už dlho pred nástupom do funkcie ohlasoval, že je pripravený začať so skutočnými reformami. Hneď po nástupe oznámil platenie poplatkov za recept, pobyt a stravu v nemocnici, zúženie zdravotníckych výkonov, ktoré budú „bezplatné“.
- Prvých sto dní jeho ministrovania zatiaľ neprinieslo nijakú radikálnu zmenu. Odvolal niekoľkých riaditeľov nemocníc a zmenil niekoľko rozhodnutí svojich predchodcoch. V zdravotníctve panuje vyčkávacia atmosféra.
- Kým medzi verejnosťou najväčší ohlas vyvolalo avizované platenie poplatkov, zdravotníkov rozčúlila novela zákona o verejnej službe, v ktorej Zajac navrhol zrušenie platových tabuliek lekárov a sestier. Návrh vyvolal pobúrenie v radoch zdravotníkov - najvyšší garantovaný plat lekára mal byť podľa neho len niečo nad 10 000 korún. Zákon sa stal obeťou sporov v koalícii medzi KDH a ANO, takže platiť nezačal. Zajac sa ocitol v paľbe kritiky za to, že začína reformu „zo zlého konca“ - od platov lekárov, a nie zmenou systému poistenia alebo liekovej politiky.
- Po Vianociach zhodnotil Zajac svoje pôsobenie ako „prazvláštne,“ a priznal, že bude musieť byť lepšie pripravený zdôvodňovať svoje kroky.
Názor z opozície:
JURAJ ŠTOFKO, tieňový minister Smeru: „Po sto dňoch ministra Zajaca som veľmi sklamaný - nič sa vlastne neurobilo. Za sto dní vlády sa neurobil nijaký konkrétny, pragmatický krok, ktorý by zefektívnil zdravotníctvo. Jedinou vecou, na ktorú sa môže minister vyhovárať, bolo, že mu neprešiel zákon, ktorý znižoval platy zdravotníkov. Okrem toho to bolo veľmi nekonštruktívne, skôr scestné. Minister sa vyhýba horúcim témam, ako sú lieková politika, problém kvality zdravotníckej starostlivosti, akreditácie, štandardov. Sústreďuje sa na veci, ktoré možno v krátkodobom horizonte nejaké peniaze ušetria - priplácanie na stravu, recepty, vyšetrenia - ale situáciu nevyriešia.“