BRATISLAVA. Prijatie päťsto žiadateľov o azyl z Rakúska síce nie je celoeurópskym riešením, ale je to krok správnym smerom.
Zhodli sa na tom prezident Andrej Kiska so svojím rakúskym kolegom Heinzom Fischerom.
„Náš rakúsky sused je pod obrovským náporom migrantov a som rád, že pán prezident ocenil našu ochotu pomôcť Rakúsku. Pýtal som sa ho na to, ako sa im darí vyrovnávať sa s týmito otázkami, ktorým aj my začíname čeliť, a aké z toho vyplývajú výzvy a poprípade aj možné ohrozenia,“ uviedol Kiska na tlačovej konferencii po skončení rokovania oboch prezidentov.
Podľa slovenskej hlavy štátu je Slovensko modernou a prosperujúcou krajinou, preto „je našou morálnou povinnosťou pomôcť ľuďom v ohrození. Ak by boli doma, mohli by prísť o život“.
Ako však dodal, nechce hovoriť za vládu, koľko utečencov by sme mali prijať.
Kadiaľ prichádzajú migranti?Čítajte
Iba gesto
Rakúsko denne dostáva približne dvesto žiadostí o azyl, vyhlásil Fischer. Preto prijatie päťsto ľudí podľa rakúskeho prezidenta nie je riešením ich problémov, ale je to gesto. Dodal, že „toto riešenie je spoločným vyjadrením, je to prvý krok správnym smerom“.
To, či v budúcnosti Slovensko prijme viac rakúskych azylantov, je podľa Fischera na rozhodnutí slovenskej strany. Uviedol však, že podľa slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka by táto pomoc mohla byť udržateľná niekoľko rokov.
Kiska tiež vyzval slovenských politikov, aby neboli populistickí a netvrdili len to, čo ukazujú prieskumy verejnej mienky. „Ja apelujem a vyzývam všetkých zodpovedných politikov, aby k tomu zaujali jasný postoj a aby hovorili občanom našej krajiny aj o možných rizikách, ako aj o odstránení možných rizík,“ povedal slovenský prezident.
Dodal, že Slovensko nie je naučené na migrantov a je úlohou politikov vysvetľovať, čo treba urobiť.
Európa prestáva dôverovať Schengenu, dôvodom sú migrantiČítajte
Spolupráca s Rakúskom
Slovensko prevezme od Rakúska starostlivosť o päťsto migrantov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v preplnenom zariadení južne od Viedne. Predmetom spolupráce so Slovenskom bude len samotná starostlivosť o migrantov z tábora v meste Traiskirchen. Azylové konanie budú v ich prípade naďalej viesť rakúske úrady.
Prvých päťdesiat migrantov presunú na Slovensko ešte v júli, ďalších 200 má nasledovať v auguste a zvyšných 250 v septembri.
Prezidenti spolu rokovali aj o vzájomných bilaterálnych vzťahoch a venovali sa aj konfliktu na Ukrajine.
Fischer je na oficiálnej návšteve Slovenska približne rok od Kiskovej návštevy Rakúska. Rakúskeho prezidenta dnes prijme aj predseda parlamentu Peter Pellegrini. Neskôr prezidenti navštívia Vráble, kde sa budú zaujímať o spoločný slovensko-rakúsky projekt duálneho vzdelávania.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu