SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Slovensko nezvláda svoju najrozšírenejšiu drogu - alkohol

Dali ste si dnes už svoju dávku alkoholu? Ako mení 36 gramov čistého liehu, ktorý denne skonzumuje Slovák našu krajinu.

(Zdroj: SNG)

Najrozšírenejšia droga je súčasťou ľudskej civilizácie pravdepodobne od najstarších čias. Prvá písomná zmienka o produkcii piva sa nachádza v Chamurapiho zákonníku, najstaršej písomnej pamiatke sveta. Kvasené nápoje s opojným účinkom vyrábali naši prapredkovia s tým istým cieľom ako my dnes – aby sa uvoľnili, spríjemnili si deň a socializovali sa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dali ste si dnes už svoju dávku alkoholu? Mali by ste, minimálne tých 36 gramov čistého liehu, ktorý denne skonzumuje Slovák starší ako pätnásť rokov. Odrátajme však 34,2 % abstinentov (podľa štatistík WHO toľko ľudí na Slovensku nad 15 rokov alkohol nepije) a prídeme na to, že priemerný Slovák ročne skonzumuje pekných 17,84 litra čistého alkoholu.

To je približne 48 gramov čistého alkoholu denne. V prepočte temer dva a pol veľkého piva denne alebo tri poldecáky 40-percentnej pálenky, alebo pol litra vína.

Množstvá, ktoré sa dajú zvládnuť, nie? Je to však jed, ktorý nás pomaly, ale isto posúva ku chronickým ochoreniam, aj keď si ho vychutnávame len tak, pivko s priateľmi či fľaštička vínka vo dvojici na príjemnom posedení so šarmantnou priateľkou.

Slovenskóóó

Ak by sme merali spotrebu alkoholu očami športovej terminológie, patríme do prvej ligy.

Svetové štatistiky spotreby alkoholu, ktoré pripravuje WHO, uvádzajú, že vo svete sa ročne na hlavu človeka vo veku nad pätnásť rokov vypije približne 6,2 litra čistého alkoholu. Toto číslo statočne prekračujeme, našich trinásť litrov je vskutku obdivuhodný výkon, ktorý nás radí do prvej desiatky svetovej spotreby, ak by sme rátali len Európsku úniu. Vedie Litva, Rumunsko a my sa s Maďarskom a Českom delíme o tretiu až piatu priečku.

Pritom ďalšie číslo hovorí, že 61,7 % svetovej populácie staršej ako pätnásť rokov sa alkoholu nedotklo. Mierna väčšina svetovej populácie teda nepije. U nás je to trocha naopak - podľa štatistík 76 % obyvateľov nie sú abstinenti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku pijú omnoho viac muži ako ženy. Muž vypije priemerne 20,1 l čistého alkoholu za rok, v prípade žien je to svetový priemer - 6,1 litra. Aj pomer abstinentov podľa pohlavia zodpovedá predchádzajúcim číslam. U nás vôbec nepije 28 % mužov a 39 % žien. Mierne väčšiu polovicu z abstinentov tvoria tí, ktorí predtým pili.

Štruktúra konzumu nápojov na Slovensku sa pritom viac blíži východoeurópskym zvyklostiam: 46 % spotreby alkoholu na Slovensku tvoria destiláty, 30 % pivo a len 18 % je víno. Šesť percent tvoria iné alkoholické nápoje.

Samozrejme, vždy je dobré vidieť štatistické čísla v súvislostiach. Spotreba alkoholu je nižšia, ako bola na prelome 70. a 80. rokov, keď vrcholila éra reálneho socializmu a naša spotreba kulminovala na úrovni približne 15 l čistého alkoholu na osobu. Ale v prvom desaťročí 21. storočia sme sa blížili k úrovni 11 litrov a v ostatných rokoch má krivka stúpajúci trend.

Z pohľadu spotreby alkoholu v čase výrazne pokleslo pitie piva, zato stúpla spotreba liehovín a mierne vína.

Pivo, víno, lieh

Jednotlivé regióny sveta sa dajú rozdeľovať aj podľa množstva skonzumovaného alkoholu. Aj keď sa nám zdá, že piva či vína sa musí vypiť viac, pravda je taká, že 50,1 % alkoholu sa na svete vypije v podobe špiritusov, pálenky, tvrdého trúnku, teda destilovaných nápojov.

Pivo tvorí 34,8 % a na treťom mieste je z pohľadu svetovej konzumácie víno s ôsmimi percentami. Zvyšných 7,1 % tvoria iné fermentované alkoholické nápoje, ktoré nepatria medzi tri tradičné, ale skôr sú známe v regiónoch Ázie či Afriky a produkujú sa z miestnych surovín.

U nás do tejto kategórie patrí cider (nápoj z jablkového muštu), známe sú japonské ryžové saké (ale z ryže sa toho vyrába viac), fermentované – kvasené nápoje sa robia z ananásu, agávy, banánov, sladkých zemiakov, paliem a množstva ďalších surovín.

Konzumácia je pritom regionálne rôznorodá: v Európe napríklad 39 % tvorí pivo, 32 % destiláty a 26 % víno. V severoamerickom regióne 55 % tvorí pivo, destiláty 32 % a víno len 11 %. „Chýbajúce“ percentá patria iným nápojom, ktoré v drvivej miere prevládajú v Afrike (52 % skonzumovaných alkoholických nápojov).

Ďalšou štatisticky drsnou správou je, že až štvrtina konzumácie svetového alkoholu pochádza z nelegálnych zdrojov, z domácej výroby a od štátmi nekontrolovaných producentov. Ohrozenie prímesami ako metylakohol, ktorý vzniká pri nekvalitnom pálení, je teda relatívne bežné.

Geografia pitia

Porovnávanie nás nepustí: žijeme v najalkoholickejšom regióne sveta. Východná Európa jednoznačne vedie v spotrebe alkoholu na hlavu, v prvej desiatke sa objavila z iných krajín len Andorra, ale ako vedia všetci cestovatelia, je to Duty Free zóna, raj pre konzumentov alkoholu, ktorí chcú kúpiť litre o čosi lacnejšej pálenky či vína.

Prvé miesta neprekvapia, svetové tabuľky vedie Bielorusko so 17,5 litra alkoholu na hlavu dospelého, nasleduje Moldavsko, prvý zástupca EÚ je na treťom mieste – Litva. Zemiakovú medailu (hlavná surovina na výrobu najkvalitnejšej vodky) získava Rusko. My sa v geografickom maratóne pohybujeme pekne plece pri pleci so susedmi – Česko, Maďarsko a my (o kúsok za nami aj Poľsko) na konci prvej desiatky.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


2 h
Výbuchy na ruskej vojenskej základni na Kryme.

Súhrn správ z vojny na Ukrajine.


1 h
Peter Schutz.

Na kalamitné situácie sa musia pripraviť aj majitelia výnimky.


15m

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 13 h

Neprehliadnite tiež

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


2 h
Okolie Dómu sv. Alžbety sa má stíšiť.

Termín pohrebu v Košiciach je známy.


3 h
Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

Námestník generálneho prokurátora nariadil bezodkladne rozhodnúť vo veci sťažnosti vyšetrovateľa.


SITA 3 h
Peter Visolajský pred rokovaním zdravotníkov s premiérom Hegerom.

Jedna požiadavka odborov je splnená, zostáva sedem, vyhlásil šéf lekárskych odborov.


TASR 4 h
SkryťZatvoriť reklamu