SME

Sporili po 20 eur. O dva roky získali domov aj spoločenský status

V najchudobnejších osadách dostali Rómovia príležitosť zlepšiť kvalitu svojho života. Sociálny zázrak netrval dlho a nestál ani veľa peňazí.

Giňovci v Kojaticiach idú svoj dom namaľovať na fialovo. Už teraz plánujú ďalšiu prístavbu.Giňovci v Kojaticiach idú svoj dom namaľovať na fialovo. Už teraz plánujú ďalšiu prístavbu. (Zdroj: Ingrid Ďurinová)

KOJATICE, OSTROVANY. Sociálne dávky alebo sociálne investície? Ekonomický rébus začala pred deviatimi rokmi pilotne riešiť mimovládna organizácia ETP Slovensko. Vytvorili Sporiaci program pre najchudobnejších, aby ich motivovali k aktivite a zodpovednosti za svoje životy.

„Na začiatku mali obavu, že niekto bude s ich nasporenými peniazmi narábať. Keď nasporili určitú dohodnutú čiastku, dostali na konci bonus v tej istej hodnote,“ povedala terénna sociálna pracovníčka v Ostrovanoch Viera Marková.

Princíp sporenia je logický a zrozumiteľný pre každého z nás. Potvrdilo sa, že si ho dokázali osvojiť aj Rómovia z vylúčených komunít, keď im poskytli ekonomické školenie, motiváciu a sociálnu asistenciu.

SkryťVypnúť reklamu

„Založili si vkladné knižky na vlastné mená a na tú knižku si vkladali každý mesiac. Dvadsať eur je pre nich prijateľná suma, keďže rozpočet rodín je minimálny,“ uviedol koordinátor komunitného centra v Kojaticiach Marián Cehelník.

Namiesto ničenia zveľaďujú

Sporiaci program štartovala košická mimovládna organizácia v roku 2007 v tých obciach, kde prevádzkovala vlastné komunitné centrum alebo spolupracovala s miestnou samosprávou, či neziskovými organizáciami. Doteraz zapojili v 38 obciach a mestách stredného a východného Slovenska 926 sporiteľov, z nich bolo 626 úspešných.

Klient, ktorý preukázal svoju disciplínu a zodpovednosť pri sporení, mal možnosť získať malú pôžičku. V prvých rokoch bola jej suma asi 35 000 slovenských korún, dnes je mikropôžičkou aj 6 500 eur.

SkryťVypnúť reklamu

"ETP Slovensko poskytlo najviac mikropôžičiek v obci Ostrovany. Poskytli sme pôžičky na zlepšenie kvality bývania 110 klientom a z nich už 80 mikropôžičku splatilo. Zvyšní tridsiati splácajú viac menej pravidelne. Neboli sme nútení pristúpiť ani k jednej exekúcii,“ uviedla koordinátorka mikropôžičkového programu ETP Slovensko Ľudmila Stašáková.

Aj rodina Giňových z Kojatíc sa zapojila do ponúknutej vízie. Otec šiestich detí Emil Giňa pomáhal murovať nielen svojej rodine, ale aj susedom.

„Bars dobre sa nám zmenil život. Mal som starý dom, normálne mi padali múry a strechu som mal deravú. Tu sa nám lepšie býva, lebo tu máme pevné múry aj základy. Vodu ešte nemáme, ale plánuje sa,“ povedal pre Sme Emil Giňa. Ako dodáva jeho družka Jana Ferková, už teraz plánujú ďalšiu prístavbu k svojmu domčeku. V lete budú maľovať dom zvonka, farba bude fialová.

SkryťVypnúť reklamu

Marián Cehelník a Lenka Hujdičová. Foto Ingrid Ďurinová

Bývanie je achilovou pätou tejto spoločnosti

Osada v Kojaticiach je malá a leží v tesnej blízkosti od obce. Zo 179 Rómov je polovica detí. Na sporiaci program tu nadviazala slovenská pobočka organizácie Člověk v tísni, ktorá v Kojaticiach prevádzkuje komunitné centrum. Posilnila ho o podporu architektov.

Stáž v osade je zaujímavá pre študentov architektúry, ktorí do Kojatíc chodia pravidelne od roku 2012. V auguste 2015 ich príde pätnásť. „Z diaľky jasná inakosť a bieda je to, čo väčšinou spoločnosť na osade odpudzuje. Architektov naopak pritiahla tá do očí bijúca potreba obydlí. Snažia sa tu na Slovensku nájsť využitie architektonického remesla pre najchudobnejších,“ vysvetlila koordinátorka programov bývania slovenskej pobočky Člověk v tísni, Lenka Hujdičová.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšinová spoločnosť funguje tak, že najprv sporí, potom stavia a dlhodobo spláca pôžičky. Tomuto systému rozumie každý a považuje ho za spravodlivý.

„Keď sa takýmto systémom pomáha ľuďom, ktorí sú sociálne odkázaní, tak to majorita omnoho lepšie prijíma,“ myslí si Lenka Hujdičová.

Sporenie je na rodinách, práve prístup k nemu má preukázať dostatočnú zodpovednosť a schopnosť odkladať si pravidelne bez toho, že by im to niekto druhý administroval. Rómovia si často vkladné knižky odložili niekde inde, lebo ich nechceli mať doma.

„Podmienkou vstupu do programu je, aby tie rodiny neboli zadlžené. Keď si sporia, majú zároveň čas, aby si vysporiadali svoje podlžnosti vo vzťahu k obci či iným inštitúciám. Nie je to len o sporení, ale o riešení mnohých vecí, ktoré s tým súvisia,“ dodal Marián Cehelník, ktorý pôsobil ako rozvojový pracovník v Kambodži, Keni a Hondurase.

SkryťVypnúť reklamu

Sociálny pracovník je pre programy rozvoja kľúčový

Obec Ostrovany podľa starostu Cyrila Reváka umožnila použiť pôžičku aj na kúpu pozemkov pod stavbou. „Tým, ktorí mali záujem o legalizáciu stavby sme to umožnili. Museli ale splniť podmienky, ktoré stavebný úrad vyžaduje. V tom im pomohli aj mikropôžičky,“ doplnil starosta Revák.

V ostrovanskej osade už majú prístup k pitnej vode. Na 1437 Rómov je tu asi 200 prípojok. V tejto obci využili rodiny sporenie a mikropôžičky hlavne na rekonštrukcie bývania.

„Kvalita bývania sa tam výrazne zlepšila, už len zapojením vody, elektriny, zateplením domácností. Máme tam 145 murovaných domov a 76 chatrčí. Tie chatrče postupne dávajú dole a stavajú si rodinné domy,“ hodnotí výsledky terénna sociálna pracovníčka z Ostrovian Viera Marková.

SkryťVypnúť reklamu

Terénna pracovníčka v Kojaticiach Beáta Miženková vidí výhody v spolupráci s neziskovými organizáciami a vysoko hodnotí aj sporenie rodín. „Môžem povedať, že sporili disciplinovane, sami to chceli. Len niekedy sme im to pripomenuli,“ povedala Miženková. Tie rodiny, ktoré to nedokázali, dostanú ešte jednu šancu a celý nasledujúci rok im budeme poskytovať viac pozornosti, aby nestrácali motiváciu, dodala.

V roku 2012 bol v Kojaticiach pôvodný stav taký, že iba jedna rodina bola na svojom a štyri domy mali súpisné čísla. Teraz sú pozemky reparcelované.

„Každý z domov má svoj pozemok a postupne riešime nájomné zmluvy. Obec bude pozemky naďalej vlastniť, ale obyvatelia budú mať zmluvy na 30 rokov za prijateľné sumy a budú platiť nájomné,“ uviedla Lenka Hujdičová z organizácie Člověk v tísni.

SkryťVypnúť reklamu


Veľká rodina Emila Giňu už býva v lepších podmienkach. Foto Ingrid Ďurinová

Hľadajú zdroje pre desať ďalších obcí

Idea mikropôžičkového programu zmenila aj pohľad obcí. Samospráva nie je pod tlakom, že keď bude vypísaná dotačná schéma na infraštruktúru, obec musí okamžite čerpať všetky peniaze a riešiť Rómov.

„Keď budeme vidieť, že osada je na to pripravená, samozrejme využijeme nejaké možnosti, ale pomaly. Postupne budeme podporovať rodiny, ktoré sú schopné ťahať sa hore,“ dodala Lenka Hujdičová.

Obe organizácie – ETP Slovensko aj Člověk v tísni zvolili pre budúcnosť spoločný postup. Na národnej úrovni sa snažia o to, aby štát kládol väčší dôraz na finančnú inklúziu vyjadrenú v koncepčných materiáloch. Aktuálne jednajú s bankovými domami o možnosti poskytnutia mikropôžičiek priamo rómskym klientom.

SkryťVypnúť reklamu

„Dovolím si tvrdiť, že posudzovanie klienta bankou je tu ešte prísnejšie preto, lebo sú to klienti, ktorí sú považovaní za rizikových. Na druhej strane sú to ľudia, s ktorými sa systematicky a dlhodobo pracuje a sú zapojení v sociálnej práci,“ povedal Marián Cehelník, ktorý predpokladá vysokú úspešnosť splácania. „Nie je to neznámy človek. Vieme o ňom viac, vidíme mu do hrnca,“ dodal.

Dlhoročná terénna sociálna pracovníčka v Ostrovanoch Viera Marková v dome Cyrila Kaleju Januva. Foto Ingrid Ďurinová

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 603
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 985
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 218
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 111
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 969
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 461
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jaroslav Naď, predseda strany Demokrati.

Tibor Gašpar podľa Naďa "klamal ľudí sfalšovaným dokumentom".


SITA 4
Horiaca skládka odpadu neďaleko Galanty.

Na mieste zasahujú hasiči z viacerých okresov.


TASR 3
Reného priviedla justičná stráž pred sudkyňu s putami na rukách. Od nej už odchádzal bez nich.

Má aj niekoľko zákazov a povinností.


Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer dvadsať miliónov eur.


Sportnet

slovenskí hokejisti, zľava Andrej Krajčovič, Matúš Hlaváč a Michael Laurenčík

Slováci odohrajú dvojzápas v Herisau.


Tomáš Rigo.

Záujem o neho mal klub z Premier League.


Zakladatelia tímu Unibet Tietema Rockets, zľava Josse Wester, Bas Tietema a Devin van der Wiel.

Traja kamaráti točili videá, dnes sú súčasťou profesionálnej cyklistiky.


Rebecca Šramková.

Slovenské tenistky nastúpia v najbližších dňoch na zápasy kvalifikačnej skupiny Pohára Billie Jean Kingovej.


SkryťZatvoriť reklamu