BRATISLAVA. V duchu kontroverzného rozsudku z mája, ktorý nechápe minister vnútra ani generálny prokurátor, rozhoduje senát bývalého šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina aj ďalej.
Po takmer dvoch rokoch sa tak skončil spor, v ktorom súdili bývalého policajta Matúša Dráča za nepriamu korupciu. Údajne totiž prijal dvetisíc eur za to, že vybaví skúšku pre študenta na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Podľa pôvodného rozsudku mal za to stráviť rok vo väzení.
Senátu prekážal spôsob, akým boli získané telefonické odpočúvania, ale najmä to, že vyšetrovanie viedla inšpekcia ministerstva vnútra. Harabinov senát už raz označil inšpekciu za nezákonnú. Včera postoj zopakoval.
„Súdy by si mali uvedomiť, či chcú korupciu trestať, alebo ochraňovať tých, ktorí ju páchajú,“ reagovala hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.
Špeciálna prokuratúra už avizovala, že navrhne mimoriadny opravný prostriedok. „Verím, že generálny prokurátor uzná moje argumenty a opravný prostriedok bude podaný,“ povedal prokurátor Tomáš Honz.
Harabin však trvá na svojom. Tvrdí, že prípad vyšetrovala inšpekcia, ktorú označil za nezákonnú v spornom rozsudku už pred niekoľkými týždňami.
Protirečia si aj senáty
„Rozhodnutie v mene štátu nemôže byť skumulované do dvoch štátnych orgánov – ministerstva vnútra a polície. Toto nikde na svete nie je,“ zopakoval v stredu Harabin.
Aj keď špeciálny prokurátor poukázal na to, že inšpekcia vyšetrovala prípad pod dozorom prokuratúry, Harabin vidí spor inak.
Odvolal sa aj na rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, podľa ktorého úrad na vyšetrovanie policajtov nemôže byť podriadený politikom. V takom prípade totiž nie je nezávislý, čo nenapraví ani nezávislý dozor.