Žilina 23. januára (TASR) - Spôsob rozpočtovania a výška rozpočtových zdrojov tohtoročného štátneho rozpočtu vôbec nereagujú na podmienky decentralizácie a reformy verejnej správy. Na dnešnom stretnutí s novinármi v Žiline sa na tom zhodli primátori inklinujúci k Strane demokratickej ľavice (SDĽ) v Žilinskom kraji - Jozef Turčány z Turčianskych Teplíc, Ivan Krušinský z Námestova, Vasil Popovič z Liptovského Hrádku a Daniela Plánková z Krásna nad Kysucou.
Schválený rozpočet podľa ich vyjadrenia len korešponduje so stavom z predchádzajúcich rokov. Preto sa domnievajú, že boli porušené rozpočtové pravidlá, podľa ktorých by príjmy obcí na rok 2003 (podielové dane) mali byť navýšené minimálne o taký podiel, akým vzrástli príjmy štátu. To sa však podľa primátorov nestalo a prostriedky na realizáciu výkonu kompetencií nie sú premietnuté do zákona o štátnom rozpočte na rok 2003.
Poukázali tiež na pretrvávajúci vysoký stupeň duplicitných činností na všetkých úrovniach - krajský úrad - samosprávny kraj, okres - obce, obec - samosprávny kraj. "Decentralizácia je skôr deklarovaná ako realizovaná. Finančné nástroje a toky financií sú v rukách centra. Príprava realizácie praktického výkonu presunu kompetencií je hlavne zo strany štátnych orgánov na úrovni ministerstiev a krajov podceňovaná a mnohokrát jednoducho nepripravená," konštatujú v spoločnom vyhlásení primátori.
Podpredseda SDĽ Stanislav Bartoš zároveň informoval, že v Žilinskom kraji boli v komunálnych voľbách z 18 primátorov zvolení štyria, ktorí sú buď členmi SDĽ alebo sympatizanti a piaty primátor v spoločnej koalícii HZDS a SDĽ. Okrem toho sa v Žilinskom kraji k SDĽ hlási 25 starostov. V mestských a obecných zastupiteľstvách reprezentuje SDĽ 237 poslancov, ktorí kandidovali buď samostatne, alebo v koalíciách.