BRATISLAVA . Väčšinu požiarov trávnatých porastov a lesov spôsobí človek. Najčastejšou príčinou je cigaretový ohorok. Súčasné suché a teplé počasie riziko požiarov zvyšuje.
Ohrozené sú aj liptovské lesy Západných Tatier. Problémové je drevo, ktoré je pozostatkom vlaňajšej víchrice Žofie. Keďže urbáre nemohli vyťažiť stromy v piatom stupni ochrany, zvyškové drevo tam presychá.
Zvyškové drevo ostáva aj po bežnej ťažbe. „Pre pohnojenie lesnej pôdy je to síce dobré, ale kopy haluziny vysychajú. Najmä v kombinácii s prerasteným bylinným krytom okolo sú veľkým rizikom vzniku a rýchleho šírenia požiaru,“ povedala Eva Krajčiová, riaditeľka hasičov v Liptovskom Mikuláši. Je preto dôležité, aby boli uložené čo najďalej od živého lesa.
Skúsenosť s rozsiahlym lesným požiarom, ktorý spôsobili zvyšky kalamitného dreva, majú aj po víchrici z roku 2004. S požiarmi vtedy bojovali viac ako týždeň.
Vstup zakázaný
Časť vlastníkov lesov sa rozhodla svoj majetok chrániť zákazom využívania lesov pre verejnosť. Lesy mesta Brezno vydali zákaz už v sobotu, platí do odvolania.
„Zákaz platí v Mlynnej doline a od Kyslej nad Mýtom pod Ďumbierom až po Čertovicu,“ spresnil riaditeľ mestských lesov Milan Dolňan.
Zákaz sa nevzťahuje na turistické a cyklistické chodníky v nižšie položených lokalitách. Ľudia môžu využívať lesy v blízkosti sídel na prechádzky, zber húb, lesných plodov.
Zákaz vstupu platí aj na pozemkoch Urbárskeho a pasienkového spoločenstva Pohorelá. V prípade porušenia hrozia sankcie a z týchto lokalít môžu nepovolaných vykázať pracovníci lesnej stráže v spolupráci s ochranou prírody a políciou.
Maximálna pokuta môže dosiahnuť až 3320 eur. „Zákaz vstupu do týchto lokalít chráni aj obľúbené čučoriedky, aby ich ľudia nezberali ešte nezrelé,“ hovorí Dolňan.
Horelo aj v Tatrách
Pre pretrvávajúce sucho platí na väčšine Slovenska zákaz zakladania ohňa a fajčenia v blízkosti lesov. Platí to aj na vybudovaných ohniskách. Pokuta je až 331 eur.
Ľahkovážne narábanie s ohňom pravdepodobne spôsobilo aj pondelňajší lesný požiar v Tatranskom národnom parku. Oheň sa šíril medzi Štôlou a Tatranskou Štrbou, v blízkosti Národnej prírodnej rezervácie Uhliščatká.
Riaditeľ Správy TANAP–u Pavol Majko vznik požiaru pripisuje zberačom lesných plodov. Požiar zasiahol mladý lesný porast, väčším škodám zabránila rýchla lokalizácia a uhasenie ohňa.
„Pri každom lesnom požiari dochádza k poškodeniu lesných biotopov,“ povedal riaditeľ Správy TANAP–u Pavol Majko.
Na lesy dozerajú hliadky
Hasenie požiarov v neprístupnom teréne je mimoriadne komplikované, pre záchrannú techniku býva nepriechodný.
Hasiči preto každoročne žiadajú návštevníkov lesa o opatrnosť pri manipulácii s ohňom, no v tejto turistickej sezóne sú ešte dôraznejší. V ohrozených oblastiach sledujú obľúbené turistické miesta hliadky Štátnych lesov.
Od januára bolo len v Bratislavskom kraji viac ako 320 požiarov v prírode. Podľa hovorkyne hasičov Beáty Janátovej až tretinu z nich spôsobila neuhasená cigareta.
„Sedemnásť prípadov bolo od spaľovania horľavých látok, desať od vypaľovania a tri požiare spôsobilo zakladanie ohňov,“ povedala hovorkyňa.

Beata
Balogová
