NITRA. Obyvatelia Orechovho dvora v Nitre musia chodiť kus cesty, aby sa dostali na najbližšiu autobusovú zastávku. Prístupová komunikácia je v takom stave, že by sa dala premenovať skôr na neprístupnú cestu.
V miestnom komunitnom centre pracujú rehoľné sestry a dobrovoľníci - študenti vysokých škôl. Ich klientmi sú viacdetné rodiny z rómskej komunity.
"Pri mojej prvej návšteve ma zarazilo to, kde sa Orechov dvor nachádza. Keď som vystupovala z autobusu s niekoľkými deťmi, ktoré išli zo školy domov, myslela som si, že som už na mieste. Ale hŕstka detí pokračovala cez pole, aby sa čím skôr dostala domov,“ povedala dobrovoľníčka Timea Titurusová z Levíc.
Naučili sa variť tekuté mydlo
Komunitné centrum Orechov dvor v Nitre funguje od februára 2015 pre miestnych tristo Rómov. Skúsenosť s misiou na Filipínach priviedla k tejto práci aj misijnú sestru Máriu.
Recept na tekuté mydlo od sestry Márie
Potrebujeme ľubovoľné tuhé mydlo, štyri hrnčeky vody a kokosovú masť.
Do prevarenej vody dáme rozpustiť kokosovú masť a premiešame. Do horúcej vody vsypeme nadrobno postrúhané mydlo.
Mydlo sa pomaly rozpusti a vznikne zmes. Ak je zmes riedka, môžeme pridať viac mydla. Vychladené tekuté mydlo necháme odstáť, prelejeme ho do nádoby a môžeme používať.
"Filipíny sú krajina tretieho sveta, kde som sa stretla s ľuďmi, ktorí žijú na okraji spoločnosti. Práve mentalita Rómov mi veľmi pripomínala ľudí, ktorým som pomáhala na Filipínach. Tiež som tam pracovala s deťmi, a tieto sú také isté," povedala sestra Mária.
V centre pomáhajú rodinám s deťmi s najzákladnejšími činnosťami, akými sú príprava detí do školy, hrové aktivity, pranie bielizne, ale aj telefonovanie v súrnych prípadoch.
"Dospelí prichádzajú zväčša dopoludnia s takými bežnými potrebami pre život. Najnovšie je tu práčka, perieme však len tým rodičom, ktorých deti chodia do školy pravidelne. Je to pre nich určitá forma motivácie," priblížila sestra Mária.
Ľudia sú pri nedostatku prostriedkov často veľmi kreatívni. Pracovníci komunitných centier o tom vedia svoje.
"Naučili sme sa variť mydlo, síce iba také tekuté, ale svoj účel spĺňa," popísala jednoduchú formu šetrenia sestra Mária.
Vedenie centra pripravuje pre deti rôzne aktivity na každý deň. Deti si tu precvičujú nielen čítanie a písanie, medzi obľúbené aktivity patrí napríklad varenie a pečenie.
Z výsledkov ich práce vidieť radosť, ale aj úsilie a motiváciu. Program pre deti tvoria pre chlapcov a dievčatá zvlášť, čo súvisí aj s olašskou etnickou príslušnosťou, ku ktorej sa hrdo hlásia. Chlapci sú podľa pracovníkov centra samostatnejší a disciplinovanejší, zatiaľ čo dievčatá sú veľmi živé a potrebujú iné typy aktivít.
Študenti ako dobrovoľníci
Niektorí dobrovoľníci boli podľa slov sestry Márie vytrvalejší, iní pobudli istý čas a do centra už viac neprišli.
"Mali taký prístup, že sa pozerali na deti zvrchu, báli sa k nim priblížiť kvôli hygiene, dokonca si tu sadnúť."
Deti si študentov, ktorí ich dokážu prijať, rýchle obľúbia. Vďaka dobrým vzťahom s personálom a dobrovoľníkmi ich chce do centra chodiť stále viac. Vedenie si pochvaľuje fakt, že sa úprimne zaujímajú o vzdelávacie aktivity.
„Mnohokrát je to len o dotyku, potrebujú cítiť, že niekto má o ne záujem. Nemôžu za to, kde sa narodili. Aj ja som sa tu mohla narodiť,“ dodala sestra Mária.
Centrum teraz navštevuje 50 školopovinných detí. Na dvere a okná často klopú aj tí najmenší, chcú ísť dnu a pridať sa ku ostatným.
Foto Monika Komorová
Vyrastala v blízkosti Rómov, predsudky nemá
Študentka Ústavu romologických štúdií v Nitre Angelika Karasová pôsobí v Orechovom dvore už rok. K práci v tomto centre ju priviedla beseda na univerzite venovaná možnostiam pomoci v tejto oblasti.
Podľa slov Angeliky Karasovej sú tieto deti šikovné a talentované. Kontakt s nimi už neudržiava iba v komunitnom centre.
"Mám ich rada. Tak som si na ne zvykla, koľkokrát sa stretneme aj v meste. Vždy sa rozbehnú za mnou a hneď začnú rozprávať," povedala študentka Angelika.
Deti sa tešia na program, ktorý pre ne v centre pripravili. Nevedia sa dočkať, kedy niekto z personálu otvorí konečne dvere a oni môžu vojsť dnu.
"Odmalička som vyrastala v blízkosti Rómov a nikdy som k nim nemala negatívny postoj. Obohatilo ma to o mnoho skúseností. Cez Orechov dvor som sa dostala aj k iným činnostiam na školách," dodala Angelika.
Vidieť, že sa im venujú
"Zúčastnili sme sa súťaží Ukáž čo vieš v Nitre, kde testujú vedomosti detí zo sociálne slabších rodín. V týchto vedomostných súťažiach sa deti z Orechovho dvora umiestňovali na prvých troch miestach, uviedla študentka Timea Titurusová.
Podľa nej na nich vidieť čas, ktorý im v komunitnom centre venujú.
Malé komunitné centrum robí veľké skutky. Slovensko potrebuje mnoho ľudí, akí sú práve v Orechovom dvore. Neriešiteľné problémy by sa stali riešiteľnými, a čo sa zdá byť komplikované by bolo razom jednoduchšie.
Dievčatá v Komunitnom centre Orechov dvor. Foto Monika Komorová
Autor: Monika Komorová

Beata
Balogová
