SME

Cez reklamu vyťahujú Široký a spol. zo štátnych firiem státisíce

Cez reklamu vyťahujú Široký a spol. zo štátnych firiem státisíce

Hospodária s miliónovými rozpočtami a ročne vynaložia státisíce eur na reklamu. Pritom mnohé z nich propagáciu nepotrebujú.

Hospodária s miliónovými rozpočtami a ročne vynaložia státisíce eur na publicitu, sponzoring a reklamu. Pritom mnohé z nich ani propagáciu nepotrebujú, keďže ide o štátne firmy, ktoré na trhu fungujú ako monopoly.

TEXT: Zuzana Petková / Trend, FOTO SME: Jozef Jakubčo, Gabriel Kuchta

Text pôvodne vznikol pre týždenník Trend.

P odmienky, za akých si akciové spoločnosti s účasťou štátu reklamných partnerov vyberajú, sú navyše v mnohých prípadoch pochybné.

Vzbudzujú otázniky, či nejde skôr o odlievanie peňazí do vreciek známych podnikateľov či mecenášov strán, ktoré sú práve pri moci.

Nový začiatok?

V centrálnom registri zmlúv sa nedávno objavila dohoda o ukončení reklamnej spolupráce medzi štátnou firmou na prepravu ropy Transpetrol a súkromným hokejovým klubom HC Slovan Bratislava, ktorý patrí oligarchovi Jurajovi Širokému.

Transpetrol roky do Slovana nalieval státisíce eur. A je možné, že napriek spomínanej dohode bude v tomto trende ďalej pokračovať.

Koľko presne zo stopercentnej štátnej akciovky do Slovana za posledné roky odišlo, nie je známe. Transpetrol pôvodnú zmluvu nezverejnil s odvolaním sa na obchodné tajomstvo a na skutočnosť, že Slovan si odtajnenie platieb neželal.

Keď denník Sme v roku 2013 upozornil na dlhoročné partnerstvo Transpetrolu a hokejového klubu, napísal, že suma sa môže pohybovať v státisícoch eur. Akciovka si na Slovane prenajala napríklad luxusný skybox. Na internete zverejnila faktúru s názvom „záloha-nájom SKY BOXu“, cez ktorú vyplatila vyše dvestotisíc eur.

[content type="citation"]Či je Slovan tá najvhodnejšia značka na propagáciu štátnej firmy, je otázne. [/content]

Transpetrol odmieta aj dnes uviesť, akú sumu za najmenej štyri roky spolupráce na Slovan minul. „Všetky faktúry, to znamená aj tie vystavené Slovanom, sú presne v znení a lehotách podľa zákona zverejňované na našej internetovej stránke,“ odkázal

Čítajte ďalej

O zaistení pozemkov U. S. Steelu vedeli skôr, než súd rozhodol

Majetok jedného z najväčších podnikov v krajine súd zaistil bez toho, aby to poriadne vysvetlil.

Výroba ocele v U. S. Steel Košice.

RTVS nie je vaša televízia (píše Michal Havran) Plus

Krajinu neurobíte prosperujúcejšou tak, že budete určovať, kto môže diskutovať.

RTVS ako objekt záujmu.

Polícia obvinila poslanca ĽSNS, opozícia ju kritizuje

Stanislava Mizíka polícia odviedla počas rokovania v parlamente.

Poslanec Stanislav Mizík je obvinený z extrémistických trestných činov.
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop