BRATISLAVA – Podpora občanov pre vstup Slovenska do NATO klesá. V januárovom prieskume ÚVVM bolo za vstup do aliancie 46 percent opýtaných, proti 48 percent.
Politici sa obávajú, že ďalší pokles podpory i prípadné referendum o NATO by mohli proces prijatia Slovenska do aliancie skomplikovať. „Pokiaľ by verejná mienka ďalej klesala, tak je to určite veľmi vážna informácia. Bude sa to veľmi citlivo vnímať aj v členských krajinách aliancie,“ hovorí štátny tajomník ministerstva zahraničia Ivan Korčok.
Najčastejšie sa spomína, že príčinou nižšej podpory NATO je pripravovaná vojenská akcia USA v Iraku. Korčok si myslí, že ľudia sú trochu zmätení aj prebiehajúcou petičnou akciou za vypísanie referenda.
Už v marci sa majú podpísať prístupové protokoly, ktorými sa uzavrie prístupový proces Slovenska do aliance. Členskou krajinou sa staneme až po ratifikácii v parlamentoch členských krajín, čo bude trvať rok.
Na otázku, či by prípadné referendum ratifikačný proces narušilo, Korčok povedal: „Podľa mňa áno, lebo v parlamentoch členských krajín by sa asi právom pýtali, či majú hlasovať za členstvo krajiny, kde ešte nie je jasné, či referendum bude vypísané a aký bude jeho výsledok.“
Vedúci slovenskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení NATO poslanec ANO Jozef Banáš rovnako pripustil, že proces ratifikácie sa môže skomplikovať. Jedinú šancu vidí v tom, aby sa politici „zdvihli a išli diskutovať s ľuďmi“.
Podpora vstupu poklesla oproti októbrovému prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky o štyri percentá (z 50 na 46 percent). Počet odporcov vstupu vzrástol zo 44 na 48 percent opýtaných. Ešte v marci 2002 podpora členstvu v aliancii dosahovala 57 percent, proti bolo 38 percent.
(sp)