SME

Letná kvapka rómskej krvi pomôže nemocniciam

Akcia Kvapka rómskej krvi pokračuje aj v lete, kedy je nedostatok darcov. Dnes prišla v Prešove na transfúziu dvadsiatka Rómov.

Rómsku kvapku krvi zorganizovali už po šiestykrát. V auguste pokračujú v Levoči a Spišskej Novej Vsi.Rómsku kvapku krvi zorganizovali už po šiestykrát. V auguste pokračujú v Levoči a Spišskej Novej Vsi. (Zdroj: Ilustračné TASR/Henrich Mišovič)

PREŠOV. Do Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove dnes prišli darovať krv viac ako dve desiatky Rómov. Najvzácnejšiu tekutinu prišli odovzdať do prešovského pracoviska Národnej transfúznej služby na akciu Kvapka rómskej krvi.

Toto je už šiesta takáto akcia, ktorú realizujeme po celom Slovensku. Celé leto budeme pokračovať, najbližšie 4. augusta darujeme krv v Levoči, a potom v Spišskej Novej Vsi, povedal dnes na akcii splnomocnenec vlády Peter Pollák.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Už asi 150 ľudí sa zapojilo do našej akcie a verím, že ľudia na Slovensku pochopia, že v žilách Rómov koluje tá istá krv ako v žilách ostatných ľudí v tejto krajine. Neexistuje biela a čierna krv, existuje iba červená krv a tá istá červená krv koluje v našich žilách," dodal splnomocnenec pre rómske komunity Pollák.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si tiež:Kolektívne darovanie krvi sa stalo na východe tradíciouČítajte 

Aktívni sú hlavne zdravotní asistenti

Práve ľudia z jeho regionálnych kancelárií motivujú rómsku komunitu k darovaniu najvzácnejšej tekutiny.

Prevažne krv darujú ľudia, ktorí s Rómami v teréne pracujú, no vždy sa im podarí presvedčiť aj nejakých ľudí z osady, ktorí nakoniec prídu.

Podľa Polláka to nie je jednoduché, pretože táto skupina obyvateľstva sa bojí darovať krv a často nechápu, ako tým môžu pomôcť. Vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove sa dnes neobjavili len Prešovčania, ale aj ľudia z Vranova nad Topľou, Kamennej Poruby, Vyšnej Olšavy, Moldavy nad Bodvou či Košíc.

Naša krv je taká istá ako krv každého iného človeka na tomto svete, preto sme dnes tu. Takýchto podujatí sa zúčastňujeme pravidelne. Ja sám darujem krv už po štvrtýkrát, uviedol rómsky darca, no zároveň zdravotník pracujúci s touto komunitou, Rudolf Rusňák.

SkryťVypnúť reklamu

V lete je v nemocniciach nedostatok krvi

Podľa vedúcej lekárky prešovského pracoviska Národnej transfúznej služby Jany Leško-Andraščíkovej prišlo od rána do približne pol desiatej darovať krv asi 30 darcov, no potešila ich aj veľká skupina Rómov, pretože v lete je darcov stále málo.

Podľa vedúcej lekárky však v Prešove nie je až takou raritou to, že príde darovať krv niekto z rómskej komunity.

Peter Pollák síce darovať krv zo zdravotných dôvodov nemôže, no dnes Rómov podporil svojou prítomnosťou a s vedúcou lekárkou si prešiel celú prešovskú transfúznu stanicu. Pri tej príležitosti si dal aj prvýkrát zistiť, akú má krvnú skupinu.

V prešovskej nemocnici im momentálne chýba krv skupiny A, dokonca už vyzývali darcov s touto skupinou, aby prišli najvzácnejšiu tekutinu darovať.

SkryťVypnúť reklamu

Po tom, ako prešli Rómovia vstupnými vyšetreniami a postupne začali prechádzať do odbernej miestnosti, sa do vstupnej haly NTS v Prešove nahrnulo aj viac ako desiatka vojakov. Národná transfúzna služba v Prešove má mesačne priemerne 1000 odberov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 211
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 376
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 956
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 653
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 053
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 048
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 044
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 038
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu