Bratislava 12. júla (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster podpísal v stredu večer pred nástupom na dovolenku v brazílskom Sao Paule zákony o samosprávnych vyšších územných celkoch (VÚC), ako aj o voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré slovenský parlament schválil počas jeho zahraničnej cesty po krajinách Latinskej Ameriky. Text oboch zákonov mu spoločne s ďalšími materiálmi doručil v stredu do Sao Paula kuriér vo forme diplomatickej pošty.
Parlament oba zákony dôležité pre naštartovanie reformy verejnej správy schválil s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi. Vládny návrh zákona o samospráve VÚC s dvanástimi samosprávnymi krajmi najzávažnejšie zmenilo schválenie ôsmich VÚC a prijatie pozmeňujúceho návrhu poslanca Jána Cupera (HZDS), za čo hlasovali spolu s opozíciou SDĽ a časť poslancov SOP. Zákon ako celok podporili aj poslanci za SDK.
Cuperov návrh, podľa ktorého môže vláda vrátiť všeobecne záväzné nariadenie zastupiteľstvu VÚC, ak je podľa jej názoru v rozpore s národnými záujmami, alebo so záujmami iných VÚC či obcí, podľa zástupcov samosprávy a viacerých politikov obmedzuje samosprávnosť regiónov a dá sa politicky zneužiť. Parlament odsúhlasil aj ďalší Cuperov návrh, na základe ktorého sa z návrhu zákona vypúšťa možnosť uzatvárania dohôd samosprávneho kraja s orgánmi iných štátov.
Poslanci odsúhlasili aj návrh, aby zastupiteľstvo VÚC určilo počet poslancov na nasledujúce volebné obdobie v pomere 12 až 15 tisíc obyvateľov na jedného poslanca. Vládny návrh počítal s 20 tisíc voličmi na jedného poslanca. Parlament ďalej rozhodol o vypustení prílohy zákona, ktorá vymedzovala kompetencie samosprávy VÚC.
V zákone o voľbách do orgánov samosprávnych krajov poslanci schválili dvojkolovú voľbu predsedu samosprávneho kraja, ktorú navrhol poslanec Cuper. Schválená bola príloha zákona, ktorá určuje volebné obvody, počet poslancov a sídla volebných komisií, pričom vychádza z prijatého návrhu, aby poslanecký mandát v samosprávnych orgánoch zastupoval maximálne 15 tisíc voličov.
V súlade s článkom 69 novely Ústavy SR sa rozšíril okruh voličov do orgánov samosprávy na všetkých obyvateľov obce, ktorí majú na jej území trvalý pobyt. Znamená to, že voliť budú môcť nielen občania SR, ale aj cudzinci majúci trvalý pobyt vo volebnom obvode. Rovnaký úzus sa bude vzťahovať aj na volených zástupcov, čo znamená, že cudzinci môžu byť zvolení za starostov obcí, primátorov miest a predsedov samosprávnych orgánov. Každý z nominantov bude môcť kandidovať nielen na funkciu poslanca zastupiteľstva, ale aj na post starostu obce.
Zákon upravuje aj volebnú kampaň, ktorá sa začína 25 dní a končí sa 48 hodín pred konaním volieb. Ich vyhlásenie zostáva v kompetencii predsedu Národnej rady SR, minimálne 90 dní pred termínom. Obce budú povinné vyhradiť najneskôr 35 dní pred voľbami plochy na vylepovanie predvolebných plagátov tak, aby ich využívanie zodpovedalo zásade rovnosti kandidujúcich politických strán a nezávislých kandidátov.
Na funkciu predsedu môže politická strana nominovať iba jedného kandidáta. Nezávislý kandidát musí mať na svoju podporu vo voľbách petíciu podpísanú tisíckou voličov samosprávneho kraja.