Bratislava 24. januára (TASR) - Svet je lepšie pripravený, ak by sa teroristické útoky podobné tomu na USA z 11. septembra 2001 zopakovali. Vlády však musia rátať s tým, že ďalšie útoky môžu mať inú podobu, povedal dnes pre TASR Bengt Sundelius, švédsky expert pre zvládanie krízových situácií.
Pravdepodobne dôjde k inému druhu atentátov - použitím zásielok antraxu či k útoku na podzemnú stanicu metra, uviedol Sundelius na konferencii o budovaní manažmentu krízových situácií v Bratislave. "Musíme byť otvorení a mať pružnosť pre každú možnú situáciu, odlišné plánovanie a kapacity pre odlišné situácie," dodal.
Verejnosť od vlád očakáva, že zvládnu krízové situácie - ako teroristické útoky či povodne -, politici preto musia byť na ich riešenie pripravení. Vládni predstavitelia teda potrebujú prejsť cvičeniami, ktoré experti zostavili na základe doterajších skúseností so zvládaním kríz, myslí si Sundelius. Švédsky expert podčiarkol, že vlády nesmú pri zvládaní kríz porušovať zákony.
Ak dôjde k útoku na Irak vedenému USA, európske vlády budú čeliť rozhodnutiu, či sa do vojny zapojiť, alebo prenechať zodpovednosť iným. Tak ako v mnohých krízových situáciách, keď ani jedno riešenie nie je dobré, vlády budú musieť zvoliť menšie zlo, domnieva sa Sundelius.
Po skončení prípadnej vojny bude treba v Iraku čeliť núdzovým situáciám v civilnej oblasti, k čomu podľa Sundeliusa môžu prispieť aj nadnárodné kapacity, ktorých budovaním sa zaoberá bratislavská konferencia.
Sundelius zdôraznil, že mnohé krízy - choroba šialených kráv či ekologické katastrofy - presahujú hranice jedného štátu, preto vlády musia pri ich zvládaní spolupracovať. "Snažíme sa vybudovať infraštruktúru (pre takúto nadnárodnú spoluprácu). Okrem technickej infraštruktúry je totiž treba mať aj ľudskú a organizačnú infraštruktúru, ktorá dá tú technickú do pohybu," uviedol Sundelius.
Podľa Sundeliusa menšie krajiny ako Švédsko či Slovensko síce nemôžu pre zvládanie kríz poskytnúť veľkú materiálnu podporu, ale môžu pomôcť "dobrými myšlienkami".
Na trojdňovej konferencii, ktorá začala vo štvrtok, sa špecialisti z medzinárodných organizácií - EÚ, NATO, OSN - a krajín sveta venujú otázke, ako zlepšiť kapacitu štátov strednej a juhovýchodnej Európy na vyrovnanie sa alebo zabránenie krízovým situáciám. Konferenciu organizuje Regionálne podporné centrum Rozvojového programu Organizácie spojených národov (UNDP) v Bratislave v spolupráci s univerzitou v holandskom Leidene a švédskou Školou národnej obrany.