PARÍŽ, BRATISLAVA. Občianske združenie Svatobor z Rudlova pri Vranove nad Topľou je nominované na udelenie tohtoročnej medzinárodnej ceny gramotnosti Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru UNESCO.
Agentúra OSN o tom dnes informovala prostredníctvom tlačového vyhlásenia, podľa ktorého jej generálna riaditeľka Irina Bokovová oznámila piatich laureátov z Čile, Madagaskaru, Mozambiku, Slovenska a Srí Lanky.
UNESCO udelí Svatoboru svoju Konfuciovu cenu za gramotnosť, ktorú založilo v spolupráci s Čínou, uvádza sa v dnešnej správe Tasr. Rovnakú cenu tento rok získavajú taktiež dve mimovládne organizácie z Čile a Madagaskaru bojujúce proti analfabetizmu.
Ďalšie dve organizácie pôsobiace v Mozambiku a na Srí Lanke dostanú Cenu gramotnosti kráľa Sedžonga, udeľovanú s podporou Južnej Kórey.
Svatobor spojil ekológiu s rozvojom rómskej komunity
Občianske združenie Svatobor rozvíja na východnom Slovensku projekty pre nízkokvalifikovaných miestnych Rómov. Obec Rudlov má 670 obyvateľov, viac ako štvrtina z nich je rómskeho etnika.
Do pilotného projektu Chcem byť ekologickým farmárom zapojili ešte v roku 2007 najprv rómske ženy z obcí Rudlov a Soľ. Postupne rozširovali svoju činnosť a na farmu pritiahli celé rodiny. Nezamestnaných občanov školili v objekte bývalého statku Pod Malinou, kde zriadili chránenú dielňu Ekofarma.
Zameriavajú sa na sadenie, kompostovanie, pestovanie zeleniny, výrobu metiel a kief. Vypestované suroviny si rodiny môžu spotrebovať.
V roku 2012 získalo združenie Svatobor cenu Gypsy Spirit v kategórii ocenenie pre mimovládnu organizáciu.
Ocenili ho za činnosti zamerané na poľnohospodársku produkciu v širšom kontexte krajinotvorby, ekovýroby, obnovy tradičných remesiel a postupov či chránených dielní v obci Rudlov a v okolí Hanušoviec nad Topľou.
"Náš projekt sa volá Založme spoločne ekofarmu, jeho kľúčovou myšlienkou je naštartovanie iniciatívy rómskych komunít, aby sa začali zaoberať prácou s pôdou a vlastnými silami sa pokúsili rozvinúť vlastnú záhradnícku činnosť," uviedol pri preberaní ceny Štefan Straka, štatutárny zástupca združenia Svatobor.
Gypsy Spirit 2012. Foto OZ Svatobor
Cena za gramotnosť a udržateľné spoločenstvá
Všetkých päť cien v podobe šeku na 20.000 dolárov, približne 18.400 eur, diplomu a medaily odovzdajú v parížskom sídle UNESCO 8. septembra, keď si svet pripomína Medzinárodný deň gramotnosti.
Jeho tohtoročnou témou bude "gramotnosť a udržateľné spoločenstvá", ktorou sa podľa vyhlásenia UNESCO riadila medzinárodná porota aj pri návrhu laureátov cien gramotnosti.
Občianske združenie Svatobor ocenia za program Romano Barado, ktorým Svatobor podľa UNESCO pomáha slovenským Rómom prekonať sociálne vylúčenie a využívať svoje základné ľudské práva, pričom aplikuje vysoko inovatívny koncept spájajúci environmentálnu udržateľnosť so školením v oblastiach výživy a zamestnania.
Dobrý rómsky projekt sa podaril aj bez peňazí Únie, šlo to ťažkoČítajte
Zmenili sociálnu situáciu vylúčenej skupiny
"Slovenský príklad zaujal medzinárodnú porotu UNESCO i čínskych spolutvorcov ceny tým, ako dokázali vlastným pričinením zmeniť nomádsky kočovný - spôsob života tradične založenej početnej skupiny rómskych občanov na východnom Slovensku, konkrétne v Prešovskom kraji," uviedla veľvyslankyňa a stála delegátka SR pri UNESCO Klára Novotná vo svojom stanovisku.
Členovia združenia podľa nej v spolupráci s 18 slovenskými partnermi, medzi iným vládnymi i mimovládnymi, ako aj cirkevnými ustanovizňami podstatným spôsobom zmenili sociálnu situáciu časti rómskej spoločnosti - prostredníctvom atraktívnych vzdelávacích metód a pracovných zručností.
Prestížnu medzinárodnú cenu od jej založenia v roku 1967 udelili už viac ako 460 projektom a programom vládnych i mimovládnych subjektov na celom svete, pripomenula Novotná.

Beata
Balogová
