BRATISLAVA. Slovensko stále hlboko zaostáva za svojím záväzkom vyčleňovať na rozvojovú spoluprácu 0,7 percenta svojho hrubého národného dôchodku, ku ktorému sa vyspelé krajiny vrátane SR opätovne prihlásili počas minulotýždňovej konferencie OSN o financovaní rozvoja v etiópskej Addis Abebe.
Na podujatí venovanom financovaniu udržateľného rozvoja na celosvetovej úrovni sa zúčastnilo 193 predstaviteľov štátov sveta, za Slovensko minister zahraničia Miroslav Lajčák. Mimovládny rozvojový sektor zastupoval Martin Hojsík z organizácie ActionAid a Branislav Tichý z organizácie Človeka v ohrození.
„Je dobrou správou, že v Addis Abebe sa rozvinuté krajiny vrátane Slovenska znovu prihlásili k záväzku dávať 0,7 percenta hrubého národného dôchodku na rozvojovú pomoc. Slovensko, v súčasnosti pomáhajúce približne desatinou tejto sumy, však má k naplneniu tohto cieľa veľmi dlhú cestu,” povedal Tichý s tým, že z krajín EÚ tieto záväzky plnia len štyri štáty.
Potlačenie chudoby
Rozvojová spolupráca pritom bude aj v najbližších desaťročiach dôležitým zdrojom financovania chudobných krajín, ktoré sužujú najrôznejšie globálne problémy a chudoba. Jedným z ich dôsledkov je aj narastajúca migrácia. Tichý v tejto súvislosti pripomína, že slovenská vláda vyjadrila ochotu pomáhať „tam”, odkiaľ migranti prichádzajú.
K potlačeniu chudoby môže významne prispieť aj boj s daňovými únikmi, ktorým sa rozvojové krajiny nedokážu účinnejšie brániť. Podľa odhadov organizácie ActionAid prídu chudobné krajiny v dôsledku daňových únikov zahraničných firiem každoročne o 120 až 160 miliárd dolárov. O ďalších 139 miliárd dolárov prídu pre daňové úľavy.
„Rozvojové krajiny prichádzajú ročne o viac peňazí na daňových únikoch firiem, ako dostávajú v rozvojovej pomoci,“ zdôraznil Hojsík.
Akčná agenda - AAAA
Rozvojové krajiny a predstavitelia tretieho sektora žiadali vytvorenie medzivládneho orgánu pod záštitou OSN, ktorý by sa zaoberal medzinárodnou spoluprácou v oblasti daňovej spravodlivosti. Bohaté krajiny vrátane Slovenska však na toto riešenie nepristúpili a podporili len vznik expertného orgánu s obmedzenou politickou mocou.
Výsledkom konferencie je Akčná agenda z Addis Abeby so skratkou AAAA, ktorá bude súčasťou Cieľov udržateľného rozvoja, ktoré OSN plánuje prijať na jeseň tohto roku. Ciele by budú záväzné pre celý svet vrátane Slovenska.