Bratislava 24. januára (TASR) - Prvých sto dní vládnutia kabinetu Mikuláša Dzurindu hodnotí opozičná strana Smer ako "sto dní hanby", ktorých vrcholom je práve prebiehajúca kauza odpočúvania telefónu lídra ANO Pavla Ruska. Podľa predsedu Smeru Roberta Fica boli už za prvé tri mesiace pôsobenia novej Dzurindovej vlády "napáchané škody, ktoré nikto nezráta".
Smer pripisuje novému Dzurindovmu kabinetu zodpovednosť za pokles podpory voličov vstupu SR do NATO. Podpredseda strany Zala tvrdí, že jej pokles pod 50 percent je dôsledkom "bojachtivosti Dzurindovej vlády, ktorá znižuje dôveryhodnosť NATO v očiach verejnosti" tým, že spája aktivity NATO s americkou zahraničnou politikou voči Iraku. Kritizuje tiež fakt, že sa nepodarilo zoštíhliť štátnu administratívu, ako to sľubovali predstavitelia koalície pred voľbami a jediné, čo vo vláde urobili, sú sociálne reštrikcie.
V rezorte školstva a kultúry koalícia podľa podpredsedu Dušana Čaploviča za sto dní "neurobila zhruba nič. Na ministerstve kultúry veľká nula, okrem niekoľkých lukratívnych zahraničných ciest a dvoch podpisov bilaterálnych dohôd". Ministerstvo školstva je zase podľa neho zrkadlom koalície: minister Martin Fronc (KDH) presadzuje predovšetkým cirkevnú politiku, štátny tajomník László Szigeti menšinovú a František Tóth (ANO) zase agendu súkromného školstva. Výsledkom činnosti ministerstva je iba niekoľko dohôd a dve vyhlášky, ktoré mohol napísať ktorýkoľvek úradník.
Podpredsedníčka Smeru a predsedníčka parlamentného výboru pre európsku integráciu Monika Beňová vyjadrila obavy, že minimálne 75 percentami zdrojov z EÚ, ktoré budú na Slovensko prúdiť po vstupe do únie, budú dotované rezorty, ktoré spadajú "pod kuratelu" Strany maďarskej koalície. Menovala pritom rezorty regionálnej výstavby, pôdohospodárstva, životného prostredia a európsku integráciu, ktorá spadá do kompetencie podpredsedu vlády Pála Csákyho. Beňová ďalej pripomenula, že hoci sa na decembrovom kodanskom summite Európskej únie podarilo získať na prvé roky členstva v únii po 155 eúr na obyvateľa, SR nebude schopná využívať ani 30 percent z kohéznych a štrukturálnych fondov. Upozorňuje pritom na to, že od schopnosti krajiny využívať tieto zdroje sa bude odvíjať rozpočtovanie v nasledujúcich rokoch.
Líder strany Robert Fico konštatoval, že jediným cieľom ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka je "obhospodáriť" 65 miliárd korún z privatizácie určených na dôchodkovú reformu, ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi ide o "obhospodárenie vlastných firiem" a minister hospodárstva Robert Nemcsics sleduje jedine privatizáciu "posledného slovenského zlata" - Slovenských elektrární.
Predstavitelia Smeru zároveň unisono pripomínajú, že jedna z koaličných strán sústavne zneužíva súkromnú televíziu a upozorňujú na nebezpečenstvo prepojenia štátnej moci so súkromným médiom.