Bratislava 24. januára (TASR) - Šéf petičnej referendovej akcie Eduard Chmelár nerozumie vyjadreniu štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Ivana Korčoka, ktorý dnes vyzval organizátorov petície za referendum o vstupe do NATO, aby stanovili dátum, dokedy chcú zbierať podpisy občanov. Inak to Korčok bude považovať za obštrukciu pri zneužívaní ratifikačného obdobia.
Keďže petícia prebieha pod kuratelou občianskej iniciatívy, všetko závisí od toho, ako sa k nej postavia občania. Ak občania budú chcieť referendum, tak sa konať bude, keď vôľa obyvateľov nebude, plebiscit sa neuskutoční, myslí si Korčok. Všetko však nasvedčuje tomu, že akcia bude úspešná a referendum sa zrealizuje. Zo strany vlády tak nemá zmysel rozmýšľať, kedy bude termín ukončenia akcie.
Korčokovu reakciu si Chmelár vysvetľuje ako lacnú a priehľadnú politickú hru, ktorá sa usiluje zakrývať nervozitu vo vládnej koalícii z tejto situácie. Tú však nezapríčinil petičný výbor iniciatívy, ale neschopnosť vlády komunikovať s občanmi a ignorancia verejnej mienky, ktorá si žiada referendum o tejto otázke, konštatoval Chmelár. Obáva sa, že Slovensko by sa mohlo stať členským štátom NATO aj napriek vôli obyvateľov SR. Taký postup môže mať vážne následky nielen pre koalíciu, ale aj dlhodobú politickú stabilitu, myslí si Chmelár, keďže takú ignoranciu slovenský volič neodpúšťa.
Podľa neho dozrel čas, aby sa vláda, ak je zodpovedná a načúva obyvateľom, prestala stavať k referendovej iniciatíve negatívne až hystericky. Nervozitu nielen občanov a zahraničných partnerov by mohla vláda znížiť napr. tak, že by spravila veľkorysé gesto a vzala celú záležitosť do vlastných rúk. Keby kabinet schválil prístupový protokol bez toho, aby bral do úvahy verejnú mienku a nálady obyvateľstva, bola by to facka a hazardovanie s účasťou občanov aj v referende o EÚ, myslí si Chmelár.