BRATISLAVA. Združenie Iniciatíva za bezpečnosť detí sa dlhodobo venuje prevencii detských úmrtí z prehriatia. Smrť má na svedomí okrem podcenenia teploty vo vozidle často aj nesústredenosť rodiča.
Ak dieťa počas cesty zaspí, rodič môže zabudnúť, že sa stále nachádza v aute. Podľa americkej štatistiky sa tak stáva v 54 percent prípadov. Rizikoví sú najmä čerství rodičia, ktorí sú vystavení nedostatku spánku, hormonálnym zmenám a stresu.

Pomôžu pripomienky
Na svojej webovej stránke preto Iniciatíva rodičom odporúča vytvoriť si systém pripomienok. „Položte si na sedadlo k dieťaťu niečo, čo budete potrebovať v cieľovej destinácii. Napríklad kufrík, kabelku alebo mobilný telefón. Tento krok je obzvlášť dôležitý najmä ak sa cesta líši od vašej dennej rutiny,“ uvádzajú. Ak chce mať rodič istotu, že nezabudne odniesť dieťa do jaslí, pomôcť môže trvalá pripomienka v kalendári mobilu, alebo na tablete.
Nezisková organizácia Kids and Cars odporúča nosiť v prázdnej detskej sedačke väčšiu plyšovú hračku. „Ak cestujete s dieťaťom, hračku si ako pripomienku presuňte na sedadlo spolujazdca,“ odporúčajú.
Kids and Cars totiž vidí súvislosť s úmrtiami zabudnutých detí v umiestnení airbagov na sedadle spolujazdca. V roku 1990 na prehriatie umrelo približne päť detí.
Avšak v roku 1995, päť rokov po tom, čo sa predný airbag stal štandardnou výbavou, toto číslo stúplo až na 25 detí ročne. Detské sedačky sa kvôli bezpečnosti presunuli na zadné sedadlá a deti zmizli rodičom z očí.
Kým si rodič spomenie, že dieťa zabudol v aute, môže byť neskoro. Z výpočtov americkej meteorologickej spoločnosti vyplýva, že teplota v automobile v porovnaní s okolitým prostredím rádovo stúpa. V prvých piatich minútach stúpne o 4°C, za desať minút o 7°C, za štvrť hodiny o 16°C a po prvej hodine dokonca až o 26°C. Pri súčasných horúčavách tak v interiéri auta môže byť aj 70°C.

Povinnosť zakročiť
V prípade, že náhodný okoloidúci objaví v uzavretom aute dieťa mal by ihneď konať. Ideálne je zavolať políciu, ktorá dokáže podľa evidenčného čísla vozidla rýchlo kontaktovať majiteľa.
V prípade, že je situácia kritická a osoba nejaví známky života, do vozidla možno vniknúť rozbitím menšieho okna pri mechanizme otvárania dverí. „Vhodné je voliť okno, ktoré je vo vzdialenejšej časti od postihnutej osoby, aby nedošlo ku zraneniu črepinami,“ odporúča veliteľstvo bratislavského Hasičského a záchranárskeho útvaru.
Príslušníci hasičského a záchranného zboru majú takéto vniknutie ošetrené legislatívou, v prípade občanov môže byť vnímané ako poškodenie cudzieho majetku. Či by zaň mohla byť vyvodená zodpovednosť za škody je však otázne.
Ak hrozí, že pomoc nepríde včas, treba mať na pamäti zákon. Ten hovorí jednoznačne: „Kto osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, neposkytne potrebnú pomoc, hoci tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky“.

Beata
Balogová
