BRATISLAVA. Hoci polícia posledné týždne informuje najmä o migrantoch pochádzajúcich zo severnej Afriky a Blízkeho východu, najviac stále zadržiavame Ukrajincov prichádzajúcich z východu. Môžu sa stať novodobými otrokmi.
„Z médií máme spred posledných pár rokov indície, že niektorí Ukrajinci sú u nás pracovne vykorisťovaní,“ hovorí Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva. „Či sa situácia zlepšuje, zatiaľ nevieme povedať.“
Nie je ich tak veľaDo sveta odišli už milióny Ukrajincov v niekoľkých historických vlnách a Slovensko je len jednou z ich cieľových krajín. Na Slovensku prechodne alebo trvalo žije asi 8000 Ukrajincov, kým v Českej republike tento počet prevyšuje stotisíc.
„V porovnaní so susednými krajinami sa dá povedať, že iba malá časť Ukrajincov, ktorí migrujú, prichádza na
Fakty
Ukrajinci 2014
Platný pobyt malo v roku 2014 u nás 8 033 Ukrajincov z toho 3040 malo trvalý pobyt,
nelegálnych ukrajinských migrantov zistili 550,
o azyl požiadalo 24 Ukrajincov,
v tomto roku registrujú 67 Ukrajincov nelegálne prevedených cez hranice z toho šiesti boli zadržaní.
Slovensko,“ povedala Števulová.
Dodala, že v minulom roku tu bolo najviac Ukrajincov so slovenskými koreňmi a po nich nasledovalo asi 900 Ukrajincov, ktorí sem prišli, aby si založili rodinu. Približne 600 Ukrajincov sa sem prišlo zamestnať a asi 900 Ukrajincov prišli ako podnikatelia.
Prácu nekradnú„Aj na Slovensku je vidno, že migranti nielen že sú zamestnancami, ale aj dávajú prácu Slovákom,“ tvrdí Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry. V júni na Slovensku podľa úradu práce pracovalo 720 Ukrajincov, ktorí mali povolenie na zamestnanie a 465 tam pracovalo bez potrebného povolenia.
Ukrajinci u nás tvoria aj veľkú časť zahraničných vysoko kvalifikovaných pracovníkov. Zastupiteľské úrady si všimli najmä záujem ukrajinských lekárov a zdravotníckych pracovníkov.
Tí reagujú na vypísané konkurzy v nemocniciach najmä na východnom Slovensku. Najžiadanejšou špecializáciou sú zubní lekári a technici, tvrdí správa Medzinárodnej organizácie pre migráciu z januára 2014.
Záujem Ukrajincov ovplyvňuje najmä situácia na trhu práce. Úrad práce totiž povolí cudzincovi zamestnať sa na Slovensku len na takej pozícii, ktorú nie je možné obsadiť slovenským uchádzačom, povedala Kriglerová.
„Napriek tomu sme zaznamenali u našich ukrajinských klientov aj skúsenosti so xenofóbnejšími prejavmi okolia, keď im napríklad kolegovia hovoria, že ukradli niekomu prácu,“ povedala Števulová.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
